Belediyeye ceza ne demek?
Coşkun Özbucak

Belediyeye ceza ne demek?

Bu içerik 2314 kez okundu.
Reklam

İsteyen istediğini yapıyor, yaptığı yanında kar kalıyor. Bu nedenle de mücadele etme azmi yok oluyor. Zaman zaman bu durumlar ruh halimizi etkiliyor ve verdiğimiz mücadele zayıflayabiliyor.

Verilen mücadele başarısız olunca yeni süreç olumsuz etkileniyor olsa da haklı olduğunu bilmek yetiyor. Haklılığın verdiği inanç, zaman geçse de gerçeği ortaya çıkarıyor.

Bunun bir örneğini yaşadık. Gerçeği çarpıtma çabalarına karşın haklı olduğunu bilen Ordu Çevre Derneği mücadelesini bırakmadı. Her ortamda “yasadışı dolgu” vurgusunu yaptı. Sonuçta “yasadışı çalışmaya ceza verildi” Bunun başarılması kolay olmadı.

Ordu Büyükşehir Belediyesi’ne yasadışı deniz dolgusu yapmaktan 71 bin TL ceza kesildi. Ceza yapılan işin yüzde iki oranında olurmuş. Yani yasa işi yap fındık kabuğunu doldurmayan cezayı öde. Yüzde 98 karlısın! Yapılan yasadışı iş ise, para cezası yanında yapılanın yıkılması, eski özelliğine getirilmesi gerekmiyor mu? Yani “Atı alan Üsküdar’ı geçti” deyip kaderimize razı mı olacağız? Yasadışı uygulama yapanın yanında kar mı kalacak? Ya da “suç” işleyenin cezasını halk mı çekecek? Verilen ceza belediye kasasındaki halkın parası ile ödenmeyecek mi? Görevden istifa ettirilen Enver Yılmaz’a ve üst yöneticilere, ihalede imzası olanlara bir yaptırımı olmayacak mı? Zararı halk mı çekecek?

Biraz gerilere gidelim. Rıhtım bölgesinde dolgu başladığında direniş oldu. “Yasadışı dolgu yapılıyor, burada proje yok” denilmişti. Çadır kuruldu, orada yatıldı. Polis, zabıta gücüyle gözaltı oldu. Yargı, gözaltının hukuksuz olduğuna karar verdi, gözaltına alanlar tazminat davası açtı ve kazandı. Hukuksal dayanağı olmayan dolgu devam etti ve bitirildi. Tartışma ve karşı çıkış, yapılanların güzel mi, kötü mü olduğuyla ilgili değildi. Israrla yasadışı çalışma yapıldığının altı yazılı ve sözlü olarak vurgulandı. Ama “ Ben bildiğimi okurum” diyen anlayış zorla ve yasadışı yollarla dolguyu bitirdi.

Şimdi Ordu Çevre Derneği’nin çabaları sonunda verilen ceza nedeniyle aklı başına gelenlerin sayısı mutlaka artacak ama iş işten geçmiş olacak.

Buradan iki ders çıkıyor. Biri, bu tür yasadışılığın sorumlusu olan yöneticilere yönelik bir yaptırım olacak mı? İkincisi daha önemli. Bundan sonra “yasadışı”, “kamu yararı yok ediliyor”, “rant ve talan var” diyenlerin sesine kulak verilebilecek mi? Yoksa dün olduğu gibi sessiz kalarak haklılar yalnız mı bırakılacak?

Keçiköy’de (Belde Otel), Durugöl Mahallesi’nde stadyumun yapılması ve gölün yok edilme girişimi de buna benziyor. Başımızı kaldırıp bakalım, çevremizde karşı çıkılması gereken o kadar çok olumsuzluklar var ki gözlerimizi açalım yeter.

Yarın bunlara benzer olaylarla karşılaşacağız. O zaman ne yapılacak? Yine seyirci mi olunacak?

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!