“Vatan için”
Coşkun Özbucak

“Vatan için”

Bu içerik 2662 kez okundu.
Reklam

Neler yapmadık şu vatan için!/ Kimimiz öldük;/ Kimimiz nutuk söyledik.

Orhan Veli Kanık’ın “Vatan için” adlı şiirinde üç kısa dizeyi okuduğunuzda aklınıza ilk gelen nedir? Neler hissediyorsunuz? Söylemek isteyip de söyleyemediğiniz içinizdeki isyan nedir? Her birimiz farklı cümleler kursak da “öz” aynı olacak mutlaka.

Nazım Hikmet de “Vatan Haini” adlı şiirinde “Vatan çiftliklerinizse,/ kasalarınızda ve çek defterlerinizinin içindekilerse vatan” diye başlayan bölüm sonunda “ben vatan hainiyim” der. Kimine göre vatan, özel çıkarlar olurken; kimilerine göre de toprak, bayrak için ölüm oluyor!

“Vatan” soyut bir kavram değildir. Yaşamın her aşamasında karşımıza çıkar. Nutuk atanların anlattığı vatan ile gerçekteki vatan aynı değil. Vatan dediğimizde insanımız; suyumuz, toprağımız, ormanımız, dağımız, hayvanınımız… aklımıza gelir. Farklılıklarıyla insanlarımız mutlu ise, başını sokacak evi, işi, aşı varsa vatan anlamlı olur.

Vatan sevgisinin terazisi yok. Kimin vatansever olduğu söylemlerle değil, yaptıklarıyla ortaya çıkar. “Vatan, bayrak” diye bağırıp çağıranların “vatan sevgisinin” soyut olduğu biliniyor. Bugün yabancı sermayenin istediği gibi at oynatmasına ses çıkarmayanın, yer altı, yer üstü kaynaklarının paylaşılmasını gelişme olarak görenlerin “vatan sevgisi”nin yapmacıklığı ortada.

Vatana sahip çıkmak, emperyalizme, savaşa karşı çıkmakla olur. Örneğin İncirlik Üssü ve benzerlerinin varlığından rahatsız olmayanın vatan sevgisinden söz edebilir miyiz?

Sevgi; bağımsızlık, demokrasi ve kardeşlik için mücadele ederek gösterilir. Yoksa Orhan Veli’nin dediği gibi ‘nutuk atarak’ da; Nazım Hikmet’in dediği gibi, ‘ kasalardaki, çeklerdeki paralarla’ da olmaz.

Savaş çığlıkları atılıyor da ölenler hep emekçi, yoksul insanlarımızın çocukları oluyor. Vatanın değerleri bir kesime düşerken; ölüm, açlık ve yoksulluk başka bir kesime düşüyor.

Ölenler de vatan için ölüyor; kazananlar da ‘vatan’ için kazanıyor! Dediğim gibi iki kesimin vatanları başka başka…

 
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı
Ordu Barosu yağmura rağmen yürüyor
Ordu Barosu yağmura rağmen yürüyor