Yerel yetki nasıl olacak?
Coşkun Özbucak

Yerel yetki nasıl olacak?

Bu içerik 1101 kez okundu.
Reklam

Sorunlar var yerel ve genel. Çözüm konusunda farklı değerlendirmeler yapılıyor, yöntemin nasıl olacağı konusunda belirsizlik giderilemiyor. Böyle bir belirsizlik içinde yerel seçime hazırlık yapılıyor.

        Aday adayları var. En iyisini “ben yaparım” diyenden geçilmiyor. Kimi aday adayları “Nasıl bir yerel yönetim?” sorusuna yanıt veriyor ama yeterli değil.

        Aday adayları kendilerini görünür kılmak için çabalıyor. Böylece ön seçimsiz süreçte parti yönetiminin üst kesimlerine kendini göstermeye çalışıp en uygun aday olduklarını kanıtlamaya çalışıyorlar. Üyelerin katılımı ile ön seçim olsa bu sıkıntılar olmayacak. Ancak parti merkezleri kendi üyelerine güvenmiyor. Ya kendilerine rağmen istemedikleri biri aday olma hakkını kazanırsa diye korkudan ödleri patlayacak. Erken seçimlerde ön seçimlere zaman olmayabilir ama bu, zamanında yapılan bir seçim. Yani demokratik kuralları işletebilmenin olanakları var. Kendi içinde demokratik olmayanların yerel yönetimde demokratik olma olanağı olmaz. Şu an bunu yaşıyoruz zaten.

        Bu koşullarda sürecin demokratik işleyişle devam etmeyeceği ortada. Şu an yaşanan eksiklikler geleceği olumsuz etkileyeceğe benziyor. Parti il ve ilçe yönetimlerinin yapacağı işi aday adayları yapıyor. Dernek, sendika gezileri yapıyorlar. Bunları yapabilir aday adayları ama il ve ilçe örgütlerine düşen görev de var. Sendikaları, dernekleri, partileri dolaşarak ya da bir araya getirerek “Nasıl bir yerel yönetim? Olumsuzluklar neler, yeni dönemde neler yapılmalı?”   sorularına yanıtların ortaklaşması gerekiyor.

        Demokratik bir yerel yönetim için önerilerin neler olduğu ortaya çıkarılmalı.  zaman herkes elini ataşın altına sokar. Yoksa her şeyi aday çözer demek partiyi ve halkı önemsizleştirir. Bu anlayıştan da halk adına bir kazanım çıkmaz.

        Öncelikle Ordu’da alternatif neler savunulacak, bunlar nasıl yaşama geçecek? Yanıt verilmeli şimdiden. Seçilelim, gerisi kolay demekle olmuyor. Proje yaparak seçime girmek yetmiyor. Verilen sözlerin uygulanacağının garantisi var mı? Örneğin, Enver Yılmaz’ın istifa ettirilmesinden sonra Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı olan Engin Tekintaş, cadde otoparkların kaldırılacağını söylemişti ama aksine çoğaltıldı.

        Yani önce “Demokratik halkçı bir yerel yönetim” anlayışının güvencesi sağlanmalı. Bunun yolu da halkın; sendika, dernek ve partilerin karar süreçlerine katılımı sağlamaktan geçer. Bu konuda yasalar izin vermiyor denerek kaçmak olmaz.

        Yerel seçime 125 gün kaldı. Niyet varsa “Nasıl bir yerel yönetim?” sorusuna yanıt bulunur. Ama aday belirleyici yapılırsa kim seçilirse seçilsin imar değişikliğiyle, ihaleyle rant ve talan devan eder.

Tercihimiz ne olacak, karar vermeliyiz.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!