Acıyı bal eylemek!
Coşkun Özbucak

Acıyı bal eylemek!

Bu içerik 2587 kez okundu.
Reklam

İnsanlık tarihi acılarla dolu. Kan, gözyaşı her yerde… Sanki tarihi acılarla süsleme yarışına girilmiş.
Bu nedenle Hasan Hüseyin ‘Acıyı bal eyledik’ şiirinde inadına umuttan söz ediyor.
“ekilir ekin geliriz/  ezilir un geliriz/  bir gider bin geliriz/  beni vurmak kurtuluş mu 
kör olasın demiyorum/  kör olma da/  gör beni” diyor büyük şair…
Hep kazanmak, ‘rakiplerimizi’ yok etmek isteriz ya bunun olanaksız olduğunu gözümüze soka soka anlatıyor büyük şair.
Düşmanlaştırmanın en kolay yapıldığı günlerde yaşıyoruz. ‘Ölüm’ naraları atmak o kadar kolaylaştı ki… Bizden değilse, bizim gibi düşünmüyorsa hemen ‘ölüm listesine’ alınabilir! Oysa eksen de ezsen de kazanamıyorsun. Savursan sağa sola ekin olup yine karşına çıkıyor; ezsen de yok edemiyorsun. Un oluyor, ekmek olarak karşımıza çıkıyor. Bu nedenle haykırılıyor, “ bir ölürüz, bin doğarız” diye. Yani öldürmekle kazanılmış olunmuyor.
Hele kendisine kötü davranan, öldürmek isteyenlere de seslenerek ‘ders’ veriyor. Kızdığımız, sevmediğimiz, düşmanlaştırdığımız kişilere ‘kör ol’, ‘geber’, ‘Allah belanı versin!’ vb. beddualarda bulunuruz. Hasan Hüseyin bunu bile yapmıyor. Aslında en büyük cezayı vermek istiyor hem de yaşatarak. Çünkü kendisini yok etmek isteyene verilecek en büyük ceza, yok etmeyi başaramadığını göstermektir. ‘Bir ölüp bin doğulduğunu’ görmesini sağlamak…
‘beni vurmak kurtuluş mu’ asıl vurgu bu. Her taraf kan gölü. İnsanlık tarihi boyunca yapılan katliamların sayısı belli değil. Katliam yapanlar da yaşamıyor. Yaşam süremiz hemen hemen belli. Katliamlara, öldürmelere ne gerek var. Yaşam süresi göz açıp kapama kadar kısa. Ölümü konuşmadan, birbirimizi öldürmeden yaşasak; yaşlanarak ölsek… Nedir bu hırs.
‘Acıyı bal eyleme’ kavgası vermenin zamanı geldi de geçiyor. Acı yerine bal! İnsanlık tarihini tersine çevirelim artık. Acıyı yaşatan tarihin yerine mutluluğu teneffüs eden tarihi yazmaya başlayalım.
Ölüm yerine yaşam; acı yerine mutluluk; savaş yerine barış; düşmanlık yerine kardeşlik; ayrımcılık yerine dostluk; sömürü yerine eşitlik; kin yerine sevgi; karanlık yerine aydınlık günler olmalı.

 
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı
Ordu Barosu yağmura rağmen yürüyor
Ordu Barosu yağmura rağmen yürüyor