“O iş bende”
Coşkun Özbucak

“O iş bende”

Bu içerik 2334 kez okundu.
Reklam

 

         İlişkileri, sorumlulukları kolaya alanların rahatlığına imrenmemek elde değil. Onlar için zor iş yok, tereyağından kıl çeker gibidir her şey. Zorluktan söz etmek ipe un sermek anlamına gelir!

         Planın en iyisini yapmaya çalışırsınız ki, tek amacınız vardır aksaklık olmasın, başarılı olunabilsin. Yanınızdakilerle tüm olasılıkları değerlendirip tartışırsınız ama biri vardır aranızda, tartışmanın büyütüldüğünü söyler, durur. Çünkü iş çok basittir ona göre. Hatta atılır hemen “O iş bende” der.

         Görev bölümü yapılır ki, iş başarılabilsin. Zaman geçer aradan herkes aldığı sorumluluğu tamamlar ama bakarsınız eksik kalan iş, işi çok kolaya alandadır. ‘Nasıl olur?’ şaşkınlığı vardır; değerlendirme yapmak için bir araya gelindiğinde işleri kolaya alan kişinin pişkinliğiyle karşılaşılır. Büyütülecek bir şey yoktur ona göre, ‘halledilir’ der yine. Aradan bir zaman geçer, alınan sorumluluk yerine bir türlü getirilmez.

         Yaşamda neyi değerlendirirseniz değerlendiririn her şey zincirin halkaları gibi birbirine bağlıdır. Birindeki bozukluk zincirin tüm halkalarını kullanılmaz hale getirir. Her işi kolaya alan kişi bunu teorik olarak bilir ama pratikte ciddiye almaz. Kolay olduğunu söylediği işi bir türlü tamamlayamaz.

         İnsanları etkileyen bu aksaklık, para konusunda olduğunda iş daha olumsuz duruma doğru gider. Paranın yüzü sıcaktır ama dedikodusu çok kirlidir; kalkındırdığı gibi, kişilik olarak insanı yerlerde de süründürür. Para konusunda sorumluluk almak risktir. ‘O iş de bende’ deniyor ama zamanında yapılamıyorsa hele sık sık zamana yayılıyorsa kişi kendisini kirlettiğiyle kalmıyor; kişileri, belki de toplumu mağdur ediyor olabilir.

         En olmazı ve içinden çıkılmaz olanı ise, kurum-kuruluş sorumluluğu olanların çalışmanın aksamasına neden olmalarıdır. ‘O iş ben de’ dedikten sonra kişinin sorumluluğu bireysellikten çıkmıştır. Attığı her adım, işi yapmadaki her gecikme başka aksaklıkların da nedeni olacaktır. Zincirin halkalarından biri koptuğunda zincirin eski özelliği ve değeri yok olacağı gibi, sorumluluğu yerine getirmeyen kişi yüzünden kurum- kuruluş zarar görür.

         Görev, sorumluluk almak önemli ama asıl önemli olan aldığı görevi, sorumluluğu yerine getirebilmektir. Yerine getirilmediğinde en büyük zarar verici bir tutum, alışkanlık haline gelir. 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!