RANT
Coşkun Özbucak

RANT

Bu içerik 1559 kez okundu.
Reklam

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, basın toplantısında sorulan sorulara da yanıt vermiş ve kentsel dönüşümün sermayenin çıkarları uyarınca ele alınmasını eleştirmek için “rantsal dönüşüm” tanımını kullananlara, “Arkadaş, ranta da bu kadar küfür etmeyin. Rant olmadan hayat olmaz. Doğru olan, adaletli bir şekilde bu rantı dağıtmak” demiş.
Sayın Bakan, yukarıda aktardığım cümlesinin yanında askeri arazilerden santrallere, doğalgazdan kömüre kadar çeşitli konularda değerlendirmesi var. Hatta çevre kirliliği yapanlara hem Bakanlık hem de belediyeler olarak kapatmaya kadar varan cezaların verildiğinden de söz etmiş!
Tüm söylenenler yanında yukarıdaki alıntı politik tutumu da yansıtmaktadır. Bakanın cümlesi içinde yer alan ‘rant’ sözcüğünün anlamını vurgulamakta yarar var. Rant, “ Emek harcamadan elde edilen kazanım; sahibinin hiçbir emeği olmaksızın bir malın kendiliğinden getirdiği gelir.” biçiminde tanımlanıyor.
‘Rant alanları yaratmak’ sözü de olumsuz anlamda kullanılıyor. Çünkü ‘rant’ haksız kazanç anlamına da geliyor.
‘Rant’ sözcüğü halkın yakından etkilenmesi nedeniyle daha çok belediyelerin çalışmalarında kullanılıyor. Belediye meclislerinde en önemli tartışmalar imar raporları üzerinde olmaktadır.
Arazilerin imara açılması, yeşil alan bırakılan yerler; yeşil alanların imara açılması, kat hakkı sınırının zorlanması; ihaleler… Çeşit çeşit plan ve projeler değerlendirilirken en çok kullanılan sözcük ‘rant’ olmaktadır.
Bakan ‘ranta bu kadar küfür etmeyin’ derken ne demek istediğini yazmayacağım. Herkes aynı sonucu çıkarır sanırım.
Ülkemizde ‘enerji’ adı altında dereler, dağlar, ovalar ‘ranta’ açıldı. Tüm canlılar zarar görürmüş önemli değil; önemli, olan ‘gelişme’ ve rantın dağıtımı!
Merkez mahalleler dışında kalan eski köylerdeki sular da Ordu Büyükşehir Belediyesi OSKİ’ye devredilmiş. Artık köylülerin kendi kaynaklarından elde ettikleri suları kullanmalarının sonu geldi. Belediyeler HES’lerden aldığı suyu parayla satacak. Bu konuda o kadar yazdık, anlattık ki, o zaman ‘olmaz’ diyenler bu konuda şimdi ne diyorlar acaba?
Yaşamın her evresi ‘paralı’ hale getiriliyor. Paranın egemen olduğu yerde de ‘ranta’ küfür etmeye gerek yok. Rant, olağan bir kazanma yolu oldu.
Ordu’nun da ‘büyükşehir’ kapsamına alınma sürecinde bunlar ve benzeri sorunlar çok tartışıldı. Yeniden, geride kalan tartışmaya dönmeye gerek yok ama acı olan söylenenlerin bir bir gerçekleşiyor olması.
Sözlüklerden ‘rant’ sözcüğünün anlamını da değiştirme zamanı geldi sanırım…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Aşırı hız bir can daha aldı
Aşırı hız bir can daha aldı
2 DUYARLI İNSAN!
2 DUYARLI İNSAN!