“Fındık fiyatı artacak!”
Coşkun Özbucak

“Fındık fiyatı artacak!”

Bu içerik 2782 kez okundu.
Reklam

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, İtalya’da bir toplantıda ‘Türkiye fındığı zehirli’ iddiası üzerine yaptığı açıklamada, “Üreticiye desteklerimiz sürecek. Fındık fiyatları da artacak.” demişti. Hatta fındık tekellerine karşı önlemler alınacağı da dile getirilmişti!
Bireyler ya da kurumlar fındık fiyatları ile ilgili açıklama yaparken vurguları talep üzerine olur. Yani fındık fiyatlarının artması gerektiği dile getirirler. Ama Bakan ya da iktidar milletvekilinin açıklaması talep üzerine değil, uygulamaya yönelik olur. Çünkü hükümetler talep etmez.
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik’in açıklamasını ‘ciddiye’ almak gerekir. Çünkü tarımdan sorumludur. Tarım ürünlerinin durumunu en iyi bilen kendisidir. Fındık fiyatının artacağını söylemesi üzerine doğal olarak üreticiler beklentiye girdi, umutla fiyatın artmasını bekledi. Bekledi ama fiyatta yükselme işareti yok.
Bir Bakan fiyat artacak diyor ama artış olmuyor! Şimdi üretici ne düşünmeli? Bakan Çelik hakkında neler düşünmeli? Yaptırım gücü olan bir Bakan’ın dediği olmuyor!
Süreç devam ediyor. Üretici, Bakan Çelik’in sözünün gerçekleşeceği günleri bekliyor. Üretici de görecek, tekellerin mi Bakan Çelik’in mi dediği oluyor…
Kim ne derse desin fındık (tarım) politikalarının süreci devam ediyor. Fındıkta (tarımda) tekelleşme hızla ilerliyor. İhracatçı ve çikolata devleri kendi aralarında örgütlü olarak süreci belirliyor. İktidarlar da tekellerin taleplerinin gerçekleşmesi için yasal düzenlemeleri hızla yapıyor. Özellikle 1980 sonrası özelleştirmeler, 1990 ve 2000 yılları sonrası günümüze kadar çıkarılan tarım yasaları incelendiğinde görülecek ki, süreç üreticilerin aleyhine gelişiyor.
Tarımda ‘kota’ uygulamaları, tarım kooperatiflerinin özerklik adıyla şirketleştirilmesi ve üreticilerin örgütü olma özelliğini yitirmesi; on dönümden aşağı arazilerin bölünememesi; devlet desteğinin ortadan kaldırılarak piyasanın tümüyle alıcıların (şirketlerin- tekellerin) denetimine terk edilmesi yaşanılan sonuca neden oldu. Yani üretici yoksullaştıkça yoksullaştı…
Sürekli yazıyorum, yeniden yazayım: Süreç sözleşmeli tarıma gidiyor. Üreticinin bahçesi tekeller tarafından kiralanacak ya da satın alınarak üretici kendi bahçesinde tekellerin işçisi haline gelecek. Bir süre sonra fındık çiftlikleri tabelalarını görmeye başlayacağız. Tekelleşmenin sonu budur.
Ya bu süreci izleyerek yaşayacağız ya da üreticiler kendi çıkarları için yan yana gelip sürecin kendi lehine geliştirecek.
Ya bu, ya o…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!