Ne yapıyoruz?
Sevinç Erol

Ne yapıyoruz?

Bu içerik 163 kez okundu.
Reklam

 

Camdan dışarı bakarken gördüğüm güzelliklere hiç değer katamadığımı fark ettim.  Yaşıyoruz ama yaşarken varlıklarının farkında bile olamıyoruz. Bir saksıda çam ağacı büyütmek ne kadar mantıklı sizce? Bu tıpkı ormanı saksıya hapsetmeye benziyor.  

Kendi kişisel zevklerimiz için, bulunduğumuz yaşam alanlarımızda süs için, ikliminde yaşamayan bitkileri, ya genleri ile oynayıp. Ya da birçok tuhaf ilaçlarla köşelere hapsedip saksılarda yetiştirmeye çalışıyoruz.

Sözde doğalık getirirken yaşam alanlarımıza, doğayı katlediyoruz.

         Evrim geçirmiş bitkiler oluşturuyoruz. Saksı bitkisi ayrıdır, orman bitkisi ayrıdır. Bunu farklılık diye sunmak akla devrim yaptırıp zihni yok etmeye benzer.

Düşünsene ormandan çamı al, saksıya koy. Haydi hayatına buradan devam et. Saksıdan dışarı kök salamaz. Sen onun kök salmasına evrende birçok bitki, börtü böceğin ondan yaralanmasına, her şeyden önemlisi farklı bitkilerle tozlaşmadan doğacak yeni türlerin oluşumuna engel olmuş olursun. Doğal dengenin içerisinde zengin asimilasyonlar ve gelişime açık sonsuz yenilikler mevcuttur.

Doğayı evresinden alıp, yenilik adı altında kalıplara sokmaya benzer bu.

“İki tavşanı kovalayan hiçbir tavşanı yakalayamaz.”

Gelişim var olanın kalıplara sokup kendi özünü kaybettirmek değildir. Saksıda çiçek yetişir. Ağaçların özgürlük alanı ormanlardır.  Özgürlük bireysel değildir, ortak paylaşımın bütünüdür. 

Saksılarda ağaçlar yetiştirirken kök salıp derinlerdeki zenginliklere ulaşmasını engellemiş oluruz. 

Hani hep dillere dolanmıştır ya ibadetin toplusu makbuldür. Ağacında ormanda olanı! Bayılıyoruz farklılık yaratmaya. Ama farklılık değil evrimde fark yaratıyoruz.

 Sahi biz ne yapıyoruz? Ya da ne yaptığımızı sanıyoruz.  Psikopat bitkiler oluşturacağız bu gidişle. Ya da devrim yapan sarmaşıklar.  Yok yok saksıya sığmayan söğütler, devasa saksı çiçekleri. Bekliyorum evrende devrim yapmış ruh hastası çınarları.  Gelişim adı altında trajikomik mutasyonlar.

Bir camdan dışarı bakayım dedim. Yaşadığımız dünyayı birlikle yaşamı ne kadar kaçırmışız farkında olmadan.  

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ünye hem üzüldü hem sevindi!
Ünye hem üzüldü hem sevindi!
Veteranlar dertli...
Veteranlar dertli...