Umuda kurşun işlemez!
Coşkun Özbucak

Umuda kurşun işlemez!

Bu içerik 1039 kez okundu.
Reklam

Nazım Hikmet, bir zamanların yasaklı şairi. Küçük kağıtlara yazılarak elde ele dolaşan şiirleriyle sevilen ve okuyanın dünyasını zenginleştiren usta şairimiz. Hangi şiiri daha güzel diye sorulsa her halde yanıt verilemez. Hepsi birbirinden güzel ve anlamlı.

İşte bunlardan biri olan şirininden iki dize. “Umuda bin kurşun sıksa da ölüm/ Unutma umuda kurşun işlemez gülüm.”

Umut, yaşam mücadelesinin enerjisi; arabanın yakıtı;  canlının kanı, suyu gibi. İnsanlar umutlarını ancak kendisi öldürebilir. Nazım Hikmet’in dediği gibi, bin kurşun sıkılsa da umut ölmez; çünkü umuda kurşun işlemez.

Bir gencin hayallerinin zenginliği umut dolu yüreğe sahip olmasından değil mi? Hangi güç onun heyecanını yok edebilir ki… Bir gencin direnci, ne istediğini bilenlerde de var. Çünkü onların yürekleri de umut dolu. Bu nedenle de güçlüler.

Her kesim ‘umut’ yüklüdür ama gazetecilerin umudu bir başkadır. Her dönem ilk ve en güçlü darbeyi onlar yerler. Çünkü halkın gözü, kulağı, dilidirler. Gazetecilik, gerçeğin peşinde koşmak olduğu için zor meslektir. Ölümler, cezaevleri, gözaltılar; baskılar, sindirme girişimleriyle her an karşı karşıya kalırlar. Kalırlar ama ‘umut’larını yitirmezler. Öldürülürler, tutuklanırlar, gerekirse işten de atılırlar ama ‘gerçeğin peşinden’ koşmaktan geri durmazlar. Kendileri umutlarını kaybetmezler, hatta halkın umutları da olurlar bir yandan. Gazeteciler kendi ‘umut’ yüklü yürekleriyle toplumsal ‘umut’ aşılarlar sessiz yığınlara; onların çığlığı olurlar.

Gazeteler, gazeteciler… ‘Egemen’ olanların yanlışlarını ortaya çıkarırlar. Halkın taleplerini dile getirirler. Görmeyen gözlere, duymayan kulaklara ısrarla gerçekleri anlatırlar. Bu nedenle de hep topun ağzın olurlar. Teslim olmayan gazeteler ve gazeteciler ‘egemen’ olanların hoşuna gitmezler…

Demokrasinin en önemli göstergelerden biri de ‘gazeteler’ değil mi? Basın özgür mü, istediğini yazabiliyor mu? Milletvekili dokunulmazlığı gibi (dokunulmazlık tartışılır) gazetecilerin dokunulmazlığı var mı, yok mu? Bu sorulara vereceğimiz yanıtlar önemli.

Basın bir bütündür. Bir elin parmakları gibi farklılıkları olacaktır. Parmakların hepsi bilekten kola bağlılar. Gazetelerde, gazetecilerde farklılıklar da olsa ‘BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ’ bakımından aynı bileğe bağlılar. Parmaklardan birine gelecek zarardan tüm parmaklar olumsuz etkilenir. Yani farklılıklarla birlikte gazeteciler ortak tutum içinde olabilmeliler. Hele gündem BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ’ ise…

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!