Muzaffer Ersöz
Yavuz Kalyoncu

Muzaffer Ersöz

Bu içerik 291 kez okundu.
Reklam

        Ordunun Şehrengizleri

Muzaffer Ersöz

    Ordu’nun futbol geçmişini bir çember kabul ederek gezmeye devam edelim. Bugün Muzaffer Ersöz abimize rastladım çemberin içinde ve bir şekilde ulaştım kendisine. Aklı Ordu’da kalan, çocukluğu ve gençlik yılları Ordu’da geçen; Muzaffer Ersöz abi ile internet ortamında tanıştıktan sonra Ordu’da geçen çocukluk ve gençlik yıllarını, futbolculuk geçmişini, eski Ordu’yu hatırladığın kadar anlatır mısın, dedim.

    ‘’1948’de Ordu Saray Mahallesi, Hamam sokakta, Yatağanların yüksek balkonlu evinin yanında iki katlı müstakil bir evde doğmuşum. Babam ve Annem aileleri Selanik’ten 1923 yılında mübadele ile gelen ailelerden. Annemin Babası Dedem Cemal Dinçer. Babamın Babası Dedem de Salim Ersöz’dü.

Description: C:UsersYavuz KALYONCUDesktopMuzo2.jpg

 Ayakta başı çemberli Anneanne Şadiye Dinçer, solundaki Dede Cemal Dinçer.

     Babam Kani Ersöz gençliğinde o zamanın çoğu gencinin yaptığı gibi, Ordu’nun sosyal ve sportif faaliyetlerine etkin olarak katılırmış, her türlü sporu yapmanın yanı sıra Spor Yıldızı futbol takımında da futbol oynarmış.

Description: C:UsersYavuz KALYONCUDesktopMuzo.jpg

Millet Düzünde Bayram öncesi. Soldan Üçüncü bisikletli Babam Kani Ersöz.

Description: C:UsersYavuz KALYONCUDesktopmuzo1.jpg

Gençler Yurdu ve Spor Yıldızı futbol takımları birlikte. En sağda Babam Spor Yıldızı formasıyla Kani Ersöz. Oturanlardan en başta eniştem Hacı Bilgin. Arkasında ayakta Dursun Uzman. Altta sondan ikinci Öcü Kadir.

     

     Babam rahmetli; ‘Bizim zamanımızda sosyal faaliyetler daha yaygındı, denizde yüzme, kayıklarla kürek yarışları, atletizm, masa tenisi, güreş, bisiklet yarışları yapılırdı’ Diyerek bunlarla ilgili fotoğraflardaki aile büyüklerimizi göstererek anlatırdı.

Description: C:UsersYavuz KALYONCUDesktopMuzo5.jpg

     1953. Dört kuşak bir arada. Annem Babam, aile büyüklerim ve beş yaşımda ben. Altta dedem Salim. Dedemin annesi Fevziye Nenem ve Babaannem Asiye.

    İki katlı bir evde dört nesil bir arada yaşıyorduk. Babam Kani Ersöz önceleri vergi tahsildarlığı yapmış. Sonra Maarif müdürlüğünde özlük işlerinde başkâtip olarak çalışmış sonra istifa edip Mis Bakkaliyesini işletti.

Description: C:UsersYavuz KALYONCUDesktopmuzo6.jpg

Ayakta Ortada Babam Kani Ersöz(Maarif Müdürlüğünde Baş Katip)ve mesai arkadaşları.

 

     Babam daha sonra Taşbaşı’nda Sıtkıcan caddesindeki,  eski Vali konağını satın aldı. 1965 yılından 1972 yılında İstanbul’a giden kadar orada oturduk. Bizden önce 31 Valiye ev sahipliği yapmış Osmanlı mimarisi ile yapılan tarihi konakta güzel yıllarımız geçti. Şimdi restorasyonunun yapıldığını ve çocuk kütüphanesini olacağını öğrendim çok mutlu oldum.

 

Description: E:ordu fotoğraflarıyavuz kalyoncuimage178.jpg

  Otuz bir valiye ev sahipliği yapmış Eski Vali konağı.

 

Sonra Babam bakkaliye işini de bırakıp Sigorta Acentesi oldu ama işleri iyi gitmeyince 1972 yılında İstanbul’a taşındık.

Description: C:UsersYavuz KALYONCUDesktopMuzo 3.jpg

1955 Babamla birlikte ilkokula giderken.

     İlkokulu Gazi İlkokulunda, Ortaokulu ve Liseyi de yeni Lisede okudum... Askerlik Şubesinin önündeki düzlükte Pele Erol, kardeşi Zulu Uğur, Ünyeli Bilgin Hasdemir, rahmetli Murat Güreşçi benim ilk futbol arkadaşlarımdı. Mahallede Mustafa Haznedar, Hami Kargı ve Muammer abi bende iz bırakanlardandır. Lise yıllarında Edip ve Hasan Bacınoğlu, Seyfi Odabaş, Fikri Tefil, Hüseyin Güçlü, Pepen Hüseyin, Yener ve Adnan Çelik. 

Description: Görüntünün olası içeriği: 12 kişi

1965 Ordu Lisesi: Hayri Ertürk, Höllük Mehmet, Ali, Cemal Çol, Bilgin, Hasan Bacınoğlu, İmam Atanur, Cemal, Fikri Tefil, Muzaffer, Hacı Ali, İmamo Atila.

            ÇAKAL MUZO

    O yıllarda herkes lakapla anılır, öyle çağırılırdı. Bana da Çakal Muzo demeye başladılar. Lise yıllarıydı Ordu genç karması seçmelerine beni rahmetli Ali Ataoğlu aldı. Ona da Kara Ali derlerdi. Hatırladığım lakapları İstanbul’da arkadaşlar arasında bahsediyorum bazen insanlar çok şaşırıyorlar. Bende bu lakapların samimiyetten doğduğunu anlatıyorum. Kuru Hayri, piliç Necmi, Toto Uğur, Höllük Mehmet, İmam Atanur, Zulu Uğur, Pele Erol gibi.

Description: C:UsersYavuz KALYONCUDesktop33429c63-3cb2-4c1a-b3d1-413e0eed5651.jpg

1964 Ordu Genç karmaşı Giresun genç karmasını Giresun’da 2-0 yendikleri maç öncesi: Orhan Tokcan, Murat Atacan, Ali, Tamer, Seyfi Odabaş, Hasan Bacınoğlu, Pele Erol. Oturanlar: Hayri Ertürk, Bahtiyar Tenteoğlu, İmamo Atila, Muzaffer.

  

          İdman Yurdu yılları

     Rahmetli Erol Ataşan abimiz bizi seyrederdi sonra Nizam Çimentepe abi Pele Erol ile birlikte bana lisans çıkarttı ve İdman Yurduyla maçlara çıkmaya başladım. 1967’de Orduspor kurulana kadar orada futbol oynadım.

Trabzon İdman Ocağı hazırlık maçı öncesi İdman Yurdu: Zulu Uğur. Seyfi Odabaş, Canga, Cemal Çol, Höllük Mehmet, Ertan Kalay. Oturanlar: Yener, Hüseyin, Muzaffer

Description: Görüntünün olası içeriği: 11 kişi, ayakta duran insanlar ve açık hava

İdman Yurdu: Dursun Karamustafaoğlu, Fikret, Seyfi Odabaş, Ertan Kalay, Pele Erol, Fahri(Ayvaz). Oturanlar: Cengiz, Ahmet Karlıbel, Muzaffer, Rahmi Aktaş, Vedat Güler.

 

 

    Ordusporlu yıllar

Orduspor’un ilk hocası rahmetli ISFENDIYAR hocamla antrenmanlara çıktım ve beni ilk hazırlık maçında Ünyespor’a karşı ilk on birde oynattı. O maçta iyi oynadım ve çok gururlanmıştım.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ORDUSPOR YENİDEN DİRİLİYOR!
ORDUSPOR YENİDEN DİRİLİYOR!
RÜSUMAT'IN HAKKARİ ŞANSSIZLIĞI!
RÜSUMAT'IN HAKKARİ ŞANSSIZLIĞI!