ONU BİZ ÖLDÜRDÜK
Ufuk Ersoy

ONU BİZ ÖLDÜRDÜK

Bu içerik 151 kez okundu.
Reklam

Tam 40 sene geçmiş üzerinden. Orta mektebi bitirmiş, liseye devam edecektim. Ordu Lisesine kayıt yaptırdım. Evimiz Selimiye Mahallesindeydi.  Yürüyerek gidip gelirdik okulumuza. Ben ve arkadaşlarım.

Her okul dağıldığında lise yolundan eve dönerken başımı kaldırır Boztepe’yle göz göze gelirdik.

Masumdu Boztepe… Henüz yüzü pembe, utangaç, saçları iki yana örgülü,  küçük bir kız çocuğuna benzerdi bakışları. Üzerinde yeşil bir elbise, bayram çocukları gibi güzel ve alımlı.

Saf ve temiz bir Karadeniz kızıydı Boztepe. Terbiyeliydi üstelik. Allah var, başını kaldırıp ta, Karadeniz’in o çapkın dalgalarına göz süzerek baktığına hiç şahit olmadım.

Üstelik gömleğinin düğmelerinin neredeyse tamamını açık bırakıp işveli saçlarını savuran o dalgalar,  içip içip, kör kütük sarhoş kıyılarına vurur, aşk şarkıları söylerdi ona.

Kim bilir âşıktı Karadeniz’in mavi gözlerine Boztepe. Ama hiç duymadım ağzından hiçbir şey. Havadan sudan konuşurduk hep.

Zaman zaman o kadar katılarak gülerdi ki, çok korkmuşumdur, şimdi yerinden oynayacak ve üzerimize devrilecek diye.

Neşeli, mutlu ve her daim yeşildi üzerine giydiği elbise. Kışın kar yağdığında üzerine, gelinlik giymiş gibi salınırdı sağa sola.

O zamanlar bu kadar kirli değildi eli yüzü.

O zamanlar yakasına konmuş bir avuç kelebek kadardı evler, betonlar.

Ve beton denen o seri katil, henüz farkında değildi küçük Boztepe’nin. O zamanlar teklerinden yukarı tırmanmamış, pis ellerini dokunmamıştı tüm bedenine.

Sonrası malum. Ben bu şehirdeyken çok seçim oldu. Belediye başkanları seçilip, seçilip indiler koltuklarından.

Her birinin döneminde Boztepe daha da kirlendi maalesef. Beton canavarı yattığı yerden uyandırılıp, acımasızca salındı üzerine. Kimi zaman şarhoş, leş gibi kokan nefesleriyle çullandılar üzerine.

Her birisi çığlıklara aldırmadan, kulaklarını kapatarak kirletilmesine göz yumdular.

Her birisi derin izler bırakıp çekip gittiler bir yerlere. Boztepe eli yüzü kirli, üzerinde derin bıçak yaraları, onarılmaz yıkımlar ve abuk sabuk zevk yoksunu izler içerisinde hala yaşamaya devam ediyor.

Neşesiz, keyifsiz, çirkin ve son nefesini vermeye hazır. Kulağımıza çalındığı kadarıyla,  Karadeniz’de beğenmiyormuş artık Boztepe’yi, bir başka sevgili bulmuş kendisine.

***

Boztepe’nin kıymetini bilmiyoruz.

Boztepe’yi kirletiyoruz.

Dahası Boztepe’yi öldürüyoruz.

Hepimiz suçluyuz biliyor musunuz. 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ORDUSPOR YENİDEN DİRİLİYOR!
ORDUSPOR YENİDEN DİRİLİYOR!
RÜSUMAT'IN HAKKARİ ŞANSSIZLIĞI!
RÜSUMAT'IN HAKKARİ ŞANSSIZLIĞI!