Milli fırsatçılık!
Seran Eren Şensoy

Milli fırsatçılık!

Bu içerik 306 kez okundu.
Reklam

 

                  Türkiye’de ne kadar oynarsanız oynayın, ekonomik darboğazı ve enflasyonu saklayamazsınız. Çünkü söylenen ile piyasadaki çok farklı.

                  Şimdi bütün sektörler “döviz artışı” bahanesi ile fiyatlara iyice bir ekleme yaptı mı; yaptı. Peki döviz düşmeye başladı. Fiyatlar geri geldi mi, gelmedi!

                  Hiç ilgisi olmayan sektörler bile döviz artışı bahanesine sığınarak fiyatlarını artırdı, dürüst olanları tenzi ederek söylüyorum; kapısına “milli seferberlik için” yazıp fiyat artışı yapmadığını söyleyen bazı büyük marketlerin paketlerden 50 – 100 gram azalttıklarını dahi görüyoruz.

Şimdi de herkes otomobilini satarken sektörde yeni vergi indirimlerini görünce iki şey aklımıza geliyor… Birisi “ayranı yok içmeye” diye başlayan milli sözümüz, diğeri de alınmasınlar ama Kayserili bir işadamı üzerinden yazılan şu fıkra;

Kayserili bir iş adamı tatilini geçirmek üzere bir köye gider. Burada cüzdanını düşürür. İçerisinde yüz milyon lira vardır. Bir zaman sonra cüzdanı bulan bir köylü Kayseriliye mektup yazar ve cüzdanını gelip almasını söyler. Kayserili gelir ve cüzdanı alır. İçini açıp parayı sayar ve alnını kırıştırır. Bunu gören köylü:

-“Ne o? Yüz milyondan fazla mı para vardı?” diye sorar.

Kayserili:

“Bu para iki aydır bende değil, bunun faizini kim verecek?”

……………..

Aynen TMO’nun “bayram geçtikten sonra…” diye başlayan sözünü bize hatırlatan üreticinin büyük bölümünü fındığı sattıktan sonra fiyat açıklayıp alıma başlaması gibi, bir şey.

Zamlardan minicik bir indirim!

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KIRIN ŞU ŞEYTANIN BACAĞINI!
KIRIN ŞU ŞEYTANIN BACAĞINI!
ENGELSİZLER ORDUSU, BEŞİKTAŞ'A BİLENİYOR
ENGELSİZLER ORDUSU, BEŞİKTAŞ'A BİLENİYOR