DİNLEME
Sevinç Erol

DİNLEME

Bu içerik 115 kez okundu.
Reklam

 

İletişim kurmanın püf noktası etkin dinlemektir. Günümüzde kim kime dumduma, her kişi kendi dünyasında yaratıklarını, sözcüklerle süsleyip dinliyor; dinlediğini anlıyor havaları estirmesi değil tabi ki.

 Dinlemiyoruz, işimize geldiğini anlayıp bol bol konuşuyoruz. Ülke olarak dinlemiyoruz. Dinlersek çözümler emek ister. Yol uzun, hazırda kendi düşüncemiz varken dinle bide anla; kısa kes, dinlemiş gibi yap, bildiğini oku.

Dinlemek kişinin kendini geliştirmesi ile orantılı bir şeydir. Uyanık insan, dinlemekle zaman kaybetmez. Eyleme geçip sonuca bakar.  Tabi olarak sonuç da elinde kalır.

Neyi görmek istiyorsak, odaklanıp o açıdan konuşuyoruz. Hiç susmuyoruz.

Önyargılı, empatiden yoksun, dinleme özürlüyüz. Hep birlikte, topyekûn çok düşünüyoruz. Ama sadece düşünüyor, bildiğimizi okuyoruz. Af buyurun kendimiz hariç, sağırız.

Gördüğümüzle, dinlediğimiz bağdaşmayabilir. Kimse aptal değil. Edeple dinlemeyi unuttuk hepsi bu.

Adamın birinin eli kolu kan içinde evine gelip eşinin “Kimi öldürdün?” sorusundan sonra, yan sokakta trafik kazası olduğunu ve yaralılara yardım edip hastaneye ulaştırdığını söylemesi gibi dinliyoruz birbirimizi.

Güzel bir melodinin hafızamızda yaşanılmışlıkları hatırlatıp anılara dalmamız gibi dinliyoruz.

Elimize diken batıp canımızın o anki yanışı ile dinliyoruz.

Oysa her melodi farklı bir yaşanılmışlık ve duygu selidir.

Etkili bir dinleme yapmıyoruz.

Bodoslama dalıp yüce dağları biz yaratık edalarında süslenmiş sözcükler deryalarında konuşuyoruz. Boşa kürek çekip egolarımızı yüceltiyoruz. Dinlemeden konuşmak, edep dışı edep öğretmeye benzer.

Dinleyelim, çocuğumuzu, eşimizi, dostumuzu, sevdiğimizi, sevmediğimizi ama kendi doğrularımızla değil. Tarafsızca insanca etkin bir şekilde dinleyelim.

Öğrendikçe saygınlığın, insanlığın pekişir. Farklı hayatlar paylaşımlarla gelişir ve güzelleşir. Yaşanılası dünyamızı yaşanılmayacak hale getiriyoruz. Neden? Bildiğimizi okuma gibi bir benimsetilmiştik yüzünden.

Herkesi, her şeyi edepli dinleme diye bir oluşum vardır. Çünkü her kişi değerlidir.

 

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ORDUSPOR YENİDEN DİRİLİYOR!
ORDUSPOR YENİDEN DİRİLİYOR!
RÜSUMAT'IN HAKKARİ ŞANSSIZLIĞI!
RÜSUMAT'IN HAKKARİ ŞANSSIZLIĞI!