Tek işlem: Bölme!
Coşkun Özbucak

Tek işlem: Bölme!

Bu içerik 2492 kez okundu.
Reklam

Siyaset yaşamın bir parçası ama gün geçtikçe bilinçli olarak kirletiliyor ve ‘halkın siyasetten’ uzak durması sağlanıyor. Halk siyasetten uzak durduğunda da ‘bilenler’ kendi çıkarını halkın çıkarıymış gibi satmayı başarabiliyor.
Siyaset; insan, hayvan, bitkiyi de içine alan doğanın vaz geçilmezi. Kavramlar öyle tartışıyor ki, haklıların haksız görülmeleri sağlanıyor. Gerçekler grileşiyor…
Matematikte dört işlem var ama Türkiye siyasetinde tek işlem. O da BÖLME işlemi! Varsa da yoksa da BÖLME teorileri…
İktidar da muhalefet de son günlerde olmazsa olmaz hale getirilen Başkanlık Sistemi hakkında açıklamalar yaparlarken kendi söyledikleri çözümün dışındaki tüm çözümlerin ÜLKEYİ BÖLECEĞİNİ iddia ediyor. “Başkanlık olmazsa ülke bölünür”, “ Başkanlık gelirse ülke bölünür” diye iki görüş tartışılıyor. (Başka görüşler merkez medyada yer bulamıyor) Şimdi ne olacak Başkanlık gelse de gelmese de ülke bölünüyor. O zaman bölünme kesin olmuyor mu? Gelin kimsenin burnu kanamadan ülkeyi bölelim. Üç işlem tarih olduğuna göre tüm değerlendirmeleri BÖLME işlemine göre yapacağız. Başkanlık gelse de gelmese de ülke bölünecekse bu kadar insanımız neden ölüyor. Sonuç belli olduğuna göre alalım elimize metreyi kaça böleceksek bölelim. İki az diyen olursa beşe, ona da böleriz, nasılsa BÖLMEden başka işlem bilmiyoruz!
Aslında herkes dört işlemin her zaman geçerli olduğunu hangi durumlarda işlemlerden hangisinin öne çıkacağını da biliyorlar da işi yokuşa sürüyorlar. Tartışalım, birbirimize kızalım; suçlayalım ama TOPLAMA işleminin de olduğunu bilelim. Neden BÖLME işlemini öne çıkarıyoruz ki, bizim ülkemiz için TOPLAMA işlemi daha uygun değil mi?
Ülkede kaç inanç, kimlik grubu varsa alt alta koyalım toplayalım ve çıkan sonuca da TÜRKİYE diyelim. Hem de DEMOKRATİK TÜRKİYE! Tüm farklılıklarımızla kardeşçe yaşayabilenler olmak varken neden bu BÖLME işlemi öne çıkarılıyor?
“Nasıl bir anayasa istiyoruz?” tartışması gerekir ama ‘bu olmazsa’, ‘bu olursa’ dayatmaları yaşanmamalı ve toplumun iliklerine kadar tartışma yaşatılmalı ki, anlamlı olsun. Yoksa ‘dayatmalar’ sonucu ülke bölünür. Şu an Başkanlık taraftarları ve karşı olanlar biçiminde ikiye bölünmüş durumdayız.
Bilinmeli ki, tartışmalar BÖLME işlemi yapmak için değil, TOPLAMA hatta ÇARPMA işlemlerini yapmak içindir. Tartışalım iyiyi, güzeli bulalım; çoğalalım…
Gazeteler, dergiler kapatıldı; yazarlar, gazeteciler, seçilmişler gözaltına alındı, tutuklandı. Herkes ‘Ne oluyor?’ sorusu soruyor ve birbirine karşıt yanıtlar veriyorlar. Yani BÖLME işlemi bu konuda da tek seçenek olmuş!

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!