YERLİ SEÇİMLER
Ekrem Karadağ

YERLİ SEÇİMLER

Bu içerik 567 kez okundu.
Reklam

                                                   

Demokrasilerde seçim yapılmasının amacı kendilerini yönetecek idarecileri tanıyarak seçmek, saman altından su yürütmek isteyenleri denetlemek ve iyi hizmet almak içindir. Bu nedenle de demokrasinin unu seçmenler, tuzu ve şekeri seçimlerdir.

Ne acıdır ki; demokrasinin aydınlık yüzü millete hiç yansımamıştır. Parti genel başkanlarının dayatma ve keyfiyetleri doğrultusunda işaret ettikleri bazı genel kültür ve bilgiden yoksun kişiler seçilmektedir.

Parti genel başkanına itaatkar şahıslar seçilerek bulundukları şehirleri beton yığınlarına çevirip yaşanmaz hale getiriyorlar. Sistemin işleyişi kaygı verici boyutlardadır.

Son dönemlerde demokrasi kültüründe alışık olmadığımız çeşitli illerin büyük şehir belediye başkanlarının istifa ettirilmeleri düşündürücü, kaygı verici boyutlardadır.

İleri demokrasi böyle bir şey…

Seçimle iş başına getirilen hiçbir belediye başkanı istifa ettirilemez, görevden alınamaz. Ortada bir suç var ise bağımsız mahkemeler görevden alınıp alınmamasına karar verir.

Aksi takdirde demokrasiden söz edilemez…

2019 yerli seçimleri yaklaşıyor, yine entrika, perde arkası oyun ve senaryolarla aday belirlemeler hız kesmeden sürmektedir.

Son dönemlerde görülüyor ki parti genel başkanlığı değil parti ağalığı söz konusudur. Hiç partide demokratik işleyiş yoktur, olsa da göstermeliktir.

Demokrasilerde milletin egemenliği söz konusudur denilir, ancak adaylar perde arkasında çeşitli ayak oyunu ve kafa kol ilişkileri neticesinde seçilecek kişiler dayatma ile seçmenin önüne konulur tercih etmeye zorlanır. Halkın büyük bölümü illerindeki belediye başkan adaylarını tanımadıkları gibi ben parti genel başkanına oy verdim serzenişinde bulunur.

İleri demokrasinin geldiği yer vahimdir. Oysa ülkemiz kritik ve zor ekonomik darboğazının eşiğindedir, bu bakımdan yerli seçimlerin yapılmasına ihtiyaç yoktur.

Siyasi parti liderleri bir araya gelerek bir önceki seçimin oy oranlarına göre anlaşıp il ve ilçe belediye başkanlarını tespit ederek görevlendirme yapmaları doğru olacaktır.

Zahmete ne hacet!

Bunca gürültü, tantana ve harcamalar da olmayacaktır.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
YENİ ORDUSPOR'DA 'SESSİZ' SÜREÇ!
YENİ ORDUSPOR'DA 'SESSİZ' SÜREÇ!
ANTRENÖRLERDEN ÖNEMLİ ZİYARET!
ANTRENÖRLERDEN ÖNEMLİ ZİYARET!