Krizi fırsata çevirmenin yolu
Coşkun Özbucak

Krizi fırsata çevirmenin yolu

Bu içerik 2750 kez okundu.
Reklam

         Krizi hissetmeyen yok. Özellikle işçiler, emekçiler, üretici köylüler, emekliler... Bunu fırsata çevirenler de var.

         Ulusoy’u kullanıyorum yolculukta. Aldığım biletler karşılığı “puan” yani para birikiyor. Birikim yeterli olduğunda puanımla biletimi alıyordum. Yaklaşık bir ay önce il dışı yolculuğumun biride yeterli puanımla bilet almak istedim ama sistemde yenileme yapıldığını, bu nedenle de puanı kullanma olanağı yok, dediler. Olabilir mi olur. Elektronik sistemlerde geçici sıkıntılar olabilir.

         Yolculuğu tamamladım, geri dönerken yine aynı yanıtla karşılaştım. Bu sefer “merkez iletimle” bağlantı kurdum. Telefona çıkan kişi de aynısını söyledi. Neyse dedim, uzun sürdü demek ki, biletimi yeniden parayla aldım.

         Gerektiğinden fazla zaman geçti. Yeniden il dışına gitmek gerekli oldu. Bilet almaya gittim, sistemin onarılıp onarılmadığını sordum. Aldığım yanıt yine aynıydı. Yani sistem yenileniyormuş ve bu nedenle puanları kullanamazmışım!

         Bu kadar süre içinde yapılamayan sistem neymiş acaba derken aklıma krizi fırsata çevirenlerin kurnazlıklar aklıma geldi. Yanlış mı düşünüyorum karar veremedim ama düşüncemi paylaşıyorum. Ulusoy, sistemde sıkıntı var diyerek, müşterilerine puanları kullandırmayıp nakit para almanın taktiğini geliştirmiş. Olur mu olur; kimler neler yapmıyor ki. Krizi fırsata çevirmenin yolunu buluyorlar bir biçimde. Başka şirketlerin de altyapı sistem yenilemesi var mı bilmiyorum.

        

Önerge vermenin dayanılmaz hafifliği

         Fındıkta yaşanan sıkıntıların nedeni ve çözümüne yönelik o kadar yazdım ki, yazdıklarımı “senaryo”, “hayal ürünü” olarak niteleyenler benim “olacak” dediklerimi “oldu” biçiminde konuşmaya başlayınca yazmanın gereği yok, dedim. Herkes aynı durumu tespiti yapıyor ama çözüm konusunda ipe un sermeye devam ediyorlar.

         Son yaşanan olay ise gelinen noktayı gözler önüne seriyor. “Fındıkta durum araştırması önergesi” verildi Meclis’e ve AKP oylarıyla ret edildi. Bunda şaşılacak bir durum yok. Ya önergeyi verenlere ve destekleyenlere ne demeli. Önergeyi verenler oturuma katılım zafiyeti gösteriyorlar ve ret edenleri eleştirerek kendi eksikliklerini gizlemeye çalışıyorlar. Oysa önerge sahipleri oturuma katılsalardı, kabul oyu çok olacaktı.

         Yani önergeyi verenler kendilerine değil, karşı tarafa güvenmişler! Buna dense dense, önergenin dayanılmaz hafifliği denir.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!