Bilinç ve özgürlük
Coşkun Özbucak

Bilinç ve özgürlük

Bu içerik 2880 kez okundu.
Reklam

Her gün konuşuruz tanıdıklarımızla-tanımadıklarımızla… En önemlisi konuşmalarımızın bir işe yaraması. ‘Boşuna konuşma’ olmamalı…

Sıradan konuşmalarda – söyleşilerde öyle cümleler kuruluyor ki, sayfalar dolusu yazının bir özeti özelliğini taşıyabiliyorlar.

Kısa süreliğine Ankara’daydım. Buradan Ankara’ya gidip de ‘eski’ arkadaşlarla buluşmamak olur muydu? Güzel anlar yaşadık. Her konuda görüş alışverişinde bulunduk; birbirimize öğrettik, öğrendik… Söyleşilerin amacı da bu değil mi? İddialaşmak, egemen olmaya çalışmak bize uzak kaldı.

Söyleşilerimizden biri; insanlık, insanlaşma ve özgürleşmeyle bağlantıları üzerinde oldu. “Bilinçlendikçe özgürleşiriz” diyen arkadaş doğadan da çok güzel örnek verdi. Bilinçlenmeyi gündoğumuna benzeterek, “Karanlıkta görmemiz çok zordur. Seçemeyiz, anlayamayız çevremizi. Ama gün ağırırken belli belirsiz anlamaya başlarız çevremizi. Görüş alanımız genişlemiştir. Güneşin doğuşu yaklaştıkça, kızıllık ortalığı kapladığında daha net görürüz çevremizdeki varlıkları. Hele güneş doğduktan sonra tüm ayrıntılar belirginleşir. Bilinçlenme de böyledir. İnsanlığın tarihi bilgisi üzerine inşa ediyoruz bilgimizi. Bu konuda ne kadar emek harcarsak o kadar bilinçleniriz. İşte bu bilinçlenme bizim özgürlüğümüzün seviyesini gösterir.”

Bu örnek hoşuma gittiği için paylaşmak istedim. Bilinçlenme ile özgürleşme tartışılmalıdır. Doğaya karşı egemenliğimiz, insanın özgürlüğünü belirleyen önemli bir ayraç. (Vurguladığım, “doğaya egemen olma” doğayı tahrip etme olarak ele alınmasın!)

Özgürlük için kimi nitelemeler, belirlemeler yapılabilir ama benim vurguladığım insanlığın özgürleşmesidir. Bu nedenle iktidarlar kendilerine biat eden insan toplulukları oluşturmak için bilinçlenmeyi engelleyici uygulamalara ağırlık verirler. Basına, eğitime, tarihe yönelik müdahalelerin nedeni budur.

İnsanların bilinçlenmeleri göz açıp kapama süresi ya da bir insanın yaşam süresi kadar kısa değildir. Bu nedenle insanlığın tüm birikimi üst üste yığılır ve bilinçlenmeyi büyütür.

Bugünkü bilinç seviyesine ulaşmada mağaraya çizilen çizgilerin, ateşin ve tekerleğin bulunmasının katkısını ret etme olanağı var mı? Mağarada yaşayan insanlardan günümüze kadar gelen süreçte insanlık, doğaya egemen olma adına büyük emek harcadı. Bugünkü bilgimizin kaynağı, geçmiş; yarının bilgileri de bugünden esinlenecektir. Yarınlarda ise, insanlık doğaya karşı egemenliğini ilan ederek tamamen özgürleşecektir.

Tartışmaya ek olarak vurgulamak gerekirse, hücreye atılan bilinçli kişi de özgürdür.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!