ABD’de seçim…
Coşkun Özbucak

ABD’de seçim…

Bu içerik 1013 kez okundu.
Reklam

untitled-1

ABD’de yapılan seçimin bizi ilgilendirmediğini söyleyemiyoruz. O kadar yakından ilgilendiriyor ki, hem de genel seçimlerimiz gibi…

Yapılan seçim sonucunun Türkiye’yi etkileme özelliği ne olur tartışmasını iliklerimize kadar yaşadık. Tahliller, tahliller…

Anımsanırsa Obama’nın seçildiği zaman da çok yorumlar yapılmıştı. ‘Müslümanların dostu Obama’ diye umutlar pompalayanlar az değildi. Ama Obama döneminde Ortadoğu’da yüz binlerce Müslüman katledildi; aç, susuz kaldılar hatta yurdundan göç ettiler. Ege Denizi mezar oldu.

Emperyalist ABD, bir seçim sonrası demokratik ABD olacak diye hayal kuranlar da yok değil! Yapılan seçim sonrası kim kazanırsa kazansın ABD’nin politikası değişmez. Pazar savaşında halklar katledilecekmiş umurlarında olmaz. Onların gözünü para bürümüş. Enerjiye egemen olmak, kendi egemenliklerinde yönetimler oluşturmak adına inanç ve kimlik farklılıklarını düşmanlaştırarak istediği hedefe ulaşır.

Emperyalist devletlerinin politikaları zaman zaman değişebilir. Bu değişim günün koşullarına göre egemenliğini güçlendirme adınadır. Emperyalistler için bugün dost olan, yarın düşman ilan edilebilir. Bugünün düşmanını da yarın dost olarak destekleyebilir. Bu politik değişikliğin tek nedeni kendi çıkarına göre planlama yapmasıdır.

Bizim politikacılar zaman zaman ABD’yi (AB de dahil böyle bir politikada) eleştiriyorlar, tarihi dostluğumuza aykırı davranıyor, diye. Ana politikayı biz mi, ABD mi (AB de dahil) belirliyor ona bakmak gerekir. Böyle şaşkınlık içinde olanlar, emperyalizmin özelliğini kavrayamayanlardır.

Sonuçta ABD seçimini bitti ama ABD’nin dış politikaları aynen devam edecek. (iç politikada değişiklikler olabilir) Seçimi Donald Trump kazandı. Hillary Clinton kazansaydı bir değişiklik mi bekleniyordu? Biçimsel farklılıklar ana politikayı gölgelemez. Yukarıdaki karikatür tam da bunu anlatıyor. Evrensel gazetesinde karikatürist Sefer Selvi ne güzel çizmiş. Obama halkların baş belası sopayı Trump’a devrediyor!

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!