Perşembe Kıyıları
Osman Kaya

Perşembe Kıyıları

Bu içerik 247 kez okundu.
Reklam

 

       Önceki hafta sonu, havanın güzel olmasını fırsat bilerek Ordu’dan Yalıköy’e kadar gezdim. Özellikle de Perşembe ilçemizin kıyılarını duyumsayarak gezmeyi yeğledim. Bu kıyılarda kısa kısa molalar vererek doğayı izledim. Birçok kez gerek gezmek, gerekse yüzmek için geldiğim bu kıyılara karşı ilgim nedense hiç azalmıyor.

      Perşembe ilçemiz “sakin şehir” unvanı taşıyor. Gerçekten de bu kıyılar nedeniyle bunu fazlasıyla hak ettiğini düşünüyorum. Çünkü Perşembe kıyıları, hızlıca geçip gidilecek bir yer değil. Aslında her bir koyda, her bir burunda, her bir limanda bir gün geçirseniz ancak doyarsanız bu kıyılara. Özellikle yaz mevsiminde denize girmek ve güneşlenmekle zaten günün çoğunu geçirirsiniz, buralarda.

       Perşembe ilçe merkezinde Perşembe Limanı’ndaki tekneleri izlemekle başlayan yolculuğuma, Kışlaönü Balıkçı Barınağı’nda çay molası vererek devam ettim. Kışlaönü Limanı” da denilen bu yerde, manzarayı doyasıya izledim, fotoğraf çekindim. Tersanelerde tekne yapım işlerini inceledim. Balıkçıların kullanacağı teknelerin yerel olanaklarla üretilmesi ne güzel. Fransızların yaptırdığı Çam Burnu Feneri’nden  kıyıların manzarası muhteşem gözükmektedir.

       Gezime, Çeşmeönü’nün özgünlüğü bozulmamış kıyısına uğrayarak devam ettim. Mersin Balıkçı Barınağı’nda yine çay molası verip limanı ve doğayı izledim. Burada da balıkçı tekneleri yapan yerler vardı. Her balıkçı barınağında bu üretimlerin yapılıyor olması da ayrıca sevindirici.

       Hoynat Tüneli yakınındaki Hoynat Adası da durmadan geçilebilecek bir yer değil. Adayı gördüğünüzde,sanki “durun ve burada doğayı izleyip fotoğraf çekinin!” demektedir. Doğal ve tarihsel değeri olan bir yer. Çaka Plajı her zamanki güzelliğiyle dalgaları karşılamaktadır.

       Ve Yason Burnu. Yason Kilisesi’ni gezdikten sonra Yason Burnu’nun kıyılarını dolaştım. Buranın ziyaretçisi yaz-kış hiç eksik olmuyor. Yason’a olan ilgi gün geçtikçe artıyor. Yason Burnu’nun doğal güzelliği, tarihsel zenginliği ilgi nedeni olurken Yason’dan çevre kıyıları izlemek de ayrı bir güzellik. Yason’daki eski dönemlerden kalma, deniz kıyısındaki kayalıklar üzerindeki doğal balık havuzu kalıntıları da incelenmeye değer. Yason’un biraz ilerisindeki Yalancı Yason da çok ilginç doğal güzelliği olan bir yer. Yüzmek, midye çıkarmak, balık tutmak ve kamp yapmak için güzel bir yer.

       Büyükağız ve Medreseönü de çok ilginç ve güzel kıyılara sahiptir. Kendine özgü bir güzelliği vardır, her iki yerin de. Sonrasında Belicesu Plajı ve Timsah Kayası güzelliği ve gizemi ile insanı her zaman büyülüyor. Belicesu’yu tepeden izlemek ve fotoğraflamak da ayrı bir güzellik.

       Güzel ve dinlendirici bir gezinin yanı sıra olumsuz izlenimlerim de olmadı değil. Dünyada eşi benzeri az bulunan bunca doğal güzelliğin içinde çöplerle karşılaşmak insanı rahatsız ediyor. Hemen her kıyıda, limanda çöp kovası bulunmasına rağmen neredeyse çöp kutusunun iki adım ötesine, yerlere çöpler atılmış. Hem de doğada uzun süre yok olmayan plastik vb. çöpler. Bu güzelliklerden yararlanan kimi insanların buraları ne kadar düşüncesizce kirlettiğini de üzülerek görmekteyiz. Bunlara karşı da bir biçimde önlem alınması gerekir diye düşünüyorum. Tabi ki önce eğitim…

      

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
YENİ ORDUSPOR'DA İPLER KOPTU
YENİ ORDUSPOR'DA İPLER KOPTU
MESUDİYESPOR, YENİ SEZONU İPLE ÇEKİYOR
MESUDİYESPOR, YENİ SEZONU İPLE ÇEKİYOR