“Saldım çayıra, Mevla kayıra…”
Ufuk Ersoy

“Saldım çayıra, Mevla kayıra…”

Bu içerik 293 kez okundu.
Reklam

 

Meseleyi kısaca özetlemek gerekirse vaziyet “Saldım çayıra, Mevla kayıra…” durumudur.

Mesele ciddiye almamaktır.

Ve mesele, maalesef üreticiyle dalga geçmek demektir.

 

Fındık üreticisi tarafından büyük bir heyecanla beklenen, TBMM Genel Kurulunda, MHP'nin ve CHP’nin fındık üreticilerinin sorunlarına ilişkin verdiği araştırma önergesi kabul edilmedi.

**

Fındık üreticilerinin sorunlarına ilişkin araştırma önergesi üzerinde siyasi partilerin temsilcilerinin konuşmaları gerçekleştirildi. Günah keçisi TMO’nun fındık politikası eleştirildi. Karadeniz'de fındık üreticisi bu yılın alım fiyatlarını Ağustos ayından beri merak ve endişe ile beklediği ifade edildi. Fındık üreticisi son birkaç yıldır yabancı şirketlere mahkûm edildiği vurgulandı.

Yaklaşık 8 milyon fındık üreticisinin gözü kulağı meclisteydi o anlarda. Genel Kurulda ilk olarak MHP'nin önerisi ele alındı. Konuşmalarının yapılmasının ardından oylamaya geçildi. Oylamada MHP ile CHPHDP ve İYİ Parti de araştırma önergesi kurulması yönünde, olumlu oy kullandı. Yapılan elektronik oylamada, 135 kabul oyuna karşı 155 ret oyuyla araştırma komisyonu önergesinin önerisi kabul edilmedi. MHP’nin sunduğu önerge, ne acıdır ki; AKP’nin oyları ile reddedildi. 

***

Politikacı kasaba meydanında nutuk atıyor, her cümlesini "Bu düzen değişecektir!" diye bitiriyormuş. Öndeki bir ihtiyar da, politikacı "Bu düzen değişecektir!" dedikçe başını sallıyor, sağ elini yumruk yapıp, başparmağını, işaret ve orta parmağının arasına sokuyormuş.

Politikacı kürsüden inince, doğru yaşlı adama gitmiş:
     "Sen bu düzenin değişeceğine inanmıyor musun?"
     "İnanırım, inanırım, hiç inanmaz olur muyum!"
     "O halde, ne demeye başını sallıyorsun?"
     
Yaşlı adam içini çekmiş: "Değişir oğlum, değişir, bu düzen değişir de; düzülenler hiç değişmez!"

***

Her sezon başında rekolte ve fiyatın tartışıldığı, belirsizliğin kol gezdiği fındık ile ilgili sorunların çözüme kavuşturulmasının vakti geldi, geçiyor.

Yeter artık “Saldım çayıra, Mevla kayıra…” tavırlarınızdan bıktık…

Bir simit dahi 1,50 krş oldu.

Sıkıldık  anlamıyor musunuz?

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
YENİ ORDUSPOR'DA İPLER KOPTU
YENİ ORDUSPOR'DA İPLER KOPTU
MESUDİYESPOR, YENİ SEZONU İPLE ÇEKİYOR
MESUDİYESPOR, YENİ SEZONU İPLE ÇEKİYOR