VEDA
Coşkun Özbucak

VEDA

Bu içerik 1702 kez okundu.
Reklam

  Emekli öğretmen arkadaşımız Hayrettin Yeşilyurt kansere yenildi, yaşama veda etti. Eğitim emekçilerinin sendikal hak ve özgürlük mücadelesinde yıllarca birlikte olduk. Şemsettin Yeşilyurt ağabeyin acısını paylaşmak için arkadaşlarla Mübarek Mahallesi’ne (köyü) taziye ziyaretine gittik.

         Kapıda karşılandık ama bir farklılık vardı. Şımarık mı şımarık, kendini sevdirmesini bilen, yerinde durmayan bir beyaz köpek arabadan iner inmez ön ayaklarını göğsüme dayadı. Sevdikçe coştu.

         Hayrettin arkadaşımızı andık. Konuşma şımarık köpeğe geldi. Şemsettin Ağabey, daha önce var olan bir köpeğinden söz etti. Yıllarca kör olarak yaşamış, koku alma özelliğiyle günlük yaşamını sürdürmüş ama bir gün kapıda kendilerine yakın ilgi gösterdikten sonra kaybolmuş; yani veda etmiş. Köpek öleceğini anlıyormuş ve sahibinden uzak yere gidiyormuş. Kör köpek de öyle yapmış. Veda edişlerinde bile bir incelik ve bağlılık var.

         Kediler de varmış onlarca. Evlerinin arkasında hayvan mezarlığı oluşmuş. Ölen kedileri burada toprağa verirlermiş. Bir kedi hasta olmuş, veterinere götürmüşler. Kediler arasında bulaşıcıymış hastalık, insanlara zararı yokmuş. Kediler birer birer ölmeye başlamışlar ama yine ilginç biçimde. Kediler öleceklerini anlayınca kapıya gelip gözlerine bakarak bir süre beklerlermiş, sonra ayrılırlarmış. Evin arkasında, bahçede bulurlarmış ölmüş olarak. Bir, iki derken kedi mezarları çoğalmış.

         Kedi, köpek ilgi gördükleri kişilere bağlanıyorlar ve ayrılırken son görevlerini yapıyorlar. Hayvanları da çok seven Şenay-Şemsettin Yeşilyurt çifti de onlara son görevlerini yapıp toprağa vermişler.

Köydeki hayvanları kısırlaştırmak için girişimleri de olmuş ama çok pahalıymış, yine de çözüm bulmaya çalışıyorlar.

         Bu durumla belki çok insan karşılaştı ama “ciddiye” alınmadığı için unutulup gidiyor. Oysa yaşamımızın huzurlu ve mutlu sürmesi için ne büyük anlamlar ifade ediyor. Yaşamın doğal akışında bir sıkıntı yok, çıkarlar öne çıktığında ilişkiler altüst oluyor.

         Sokakta köpekler çoğalmaya başladı. Başıboş dolaşıyorlar. Dikkat edilirse hiçbiri saldırgan değil. Onlardan korkanlar köpeklere saldırıyor yalnızca. Sahipsiz ve aç köpeklerin sokakta dolaşmaktan başka seçenekleri yok.

         Sahipsiz insanlar da sokaklar da başıboş dolaşıyor. El açıyorlar…

         Sorun sahipsizlik. O zaman bu eksikliği gidermenin yolu düşünülmeli. Kişilerin katkıları geçici. Önemli olan hükümetin ve yerel yönetimlerin yapacakları.

        

          

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Aşırı hız bir can daha aldı
Aşırı hız bir can daha aldı
2 DUYARLI İNSAN!
2 DUYARLI İNSAN!