Çukur Siyaseti
Ufuk Ersoy

Çukur Siyaseti

Bu içerik 210 kez okundu.
Reklam

 

Şurada topu topu 5 ay var. 31 Mart 2019 tarihinde dananın kuyruğu kopacak. Aday olmak için kulisler başladı. Aday adayları hiç olmadığı kadar sık başkentin yolunu aşındırmaya adaylıklarını garanti altına almaya çalışıyor. Şimdiden aday adayı olabilecek isimler dillendirilmeye başlandı. Bunun yanında son ana kadar bekleyip, ortamı kollayıp adaylığını duruma göre açıklaması beklenen isimler de konuşuluyor.

Bundan sonrası malum. Aday adayları çıkacak ortaya. Hepsi aday gösterilecekmiş gibi dolaşacak etrafta. Ardından belli olacak. Sonra gelsin vatandaşı ikna etme çabaları. Sıkılmadık el, çalınmadık kapı bırakılmayacak. Vatandaş şimdiye kadar hiç yüzünü görmediği, adını sanını duymadığı koca koca adamları bulacak kapısında. Başka zaman selam vermeye tenezzül etmeyenler belki de el öpecekler.

Yine israf, yine gürültü, yine çevre kirliliği yaşayacağız maalesef. Giydirilmiş araçlardan son ses açılan propaganda müzikleri, boğazını sıkıyormuşsun da boğuluyor hissi veren anons yapanlar, bu ortamda yolunu bulan, karnını doyuranlar. Tarih tekerrür edecek yine. 

İmkân verdiği ölçüde medya kullanılacak. Olmadık absürt vadeler sıralanacak ard arda.  Atmanın sağlık açısından bir sıkıntısı yok nasıl olsa.  Vatandaş ya inanacak, ya da çaktırmadan bıyık altından gülecek çaresiz. Lakin bu kent için projeler önemli.

Çok fazla bir şey istemiyoruz aslında. Yaşadığımız kentin daha düzenli, daha çağdaş ve tercih edilen bir kent olmasını bekliyoruz. Vatandaşın yaşam konforunu geliştirecek, daha yaşanabilir bir kent olma adına, açıklanacak projelerle seçmen ikna edilmeli. Boş, imkansız, ütopik söylevler, vaatler bu şehre zaman kaybettirir anca.

***

Karadeniz'in bir ilçesinde boş arazide bir çukur varmış. Bu çukura yanlışlıkla çok kişi düşüyor ve yaralanıyormuş. Çözüm aramışlar..
Fadime demiş ki: " Bir ambulans kiralayalım ve çukura yakın bir yerde beklesin, düşen olunca hemen hastaneye götürsün."
Dursun itiraz etmiş:  "Bu ambulans hastaneye ulaşamadan Allah göstermesin kötü bir şey olur... En iyisi biz bu çukurun yanına bir hastane yapalım."
Bir köşede konuşmaları dinleyen Temel dayanamamış:  "Arkadaşlar, sizin gibiler yüzünden bu Karadenizlilerin adı çıkıyor. Kafanızı çalıştırın biraz. Buraya bir ambulans getirmek ya da hastane yaptırmak çok pahalıya mal olur. En iyisi biz bu çukuru kapatalım. Hastanenin hemen yanına bir çukur açalım.",

***

Kavga, gürültü ve tartışmalardan bıktık artık. Çukur siyasetinden zarar görüyoruz. Hoşgörü ön planda olmalı bence. Bu kente faydası olacak, adaylar lazım bize. Geçen zamanda örneği vardır. Boş, deneyimsiz, koltuk kapma yarışı içerisinde olan, bilgisiz ve yetkin olmayan adaylar, Temel’in köyündeki gibi boş çukurlara doldurulup kapatılmıştır üzeri.

Adaylara duyurulur.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ALTINORDU LİGİ TAMAMLIYOR
ALTINORDU LİGİ TAMAMLIYOR
"ŞAMPİYONLUĞU FAZLASIYLA HAK ETTİK"