Etkili Okul
Osman Kaya

Etkili Okul

Bu içerik 197 kez okundu.
Reklam

 

Etkili okul, okuldaki her paydaşın(okul yönetimi, öğretmenler, öğrenciler, veliler ve diğer çalışanlar) istekle bulunduğu, sıkılmadan zaman geçirdiği ve günün sonunda bir şeyler başardığının/öğrendiğinin algılandığı yerdir. Etkili okulda öncelikle öğrenci ve öğretmen, öğrenmenin ve öğretmenin uygun ortamda gerçekleşmesinin mutluluğunu yaşar.

       Etkili okulun çok büyük binaları olması gerekmez. Olması gereken birimlerin öğrenci sayısına göre varlığı yeterlidir. Öncelikle kültür derslikleri yanında görsel sanatlar atölyesi, müzik dersliği, fen bilimleri laboratuvarı, spor salonu, kütüphane ve okulun özelliğine göre diğer birimlerin olması gerekir.

       Etkili okulda, okul bahçesi çok önemlidir. Okul bahçeleri eğitimin tamamlayıcı bir birimidir.

       Etkili okulun sosyal etkinlikleri en az dersler kadar önemlidir. Okulun duvarları/panoları öğrencilerin değişik alanlardaki üretimleriyle doludur, etkili okulda.

       Okul kütüphanesi etkili okulun en önemli birimlerinden biridir. Öğrenci düzeyine göre yeterli sayıda kitap/yayın bulunmalıdır. Yeterli sayıda bilgisayar ve yazıcıyla internette araştırma yapma olanağı da bu birimde sağlanmalı.

       Etkili okul ortamında öğrenci merkezli eğitim vardır. Her alanda öğrenciler etkindir. Birçok etkinlik öğrencilerin istek ve önerilerine göre planlanır.

       Katılımcı yönetim/yönetişim etkili okulun olmazsa olmazıdır. Okulda başta öğretmenler ve öğrenciler olmak üzere tüm paydaşlar söz sahibidir. Okuldaki her paydaşın görüşü değerlidir.

       Dünyada eğitim alanında başarılı olan ülkelere baktığımızda, eğitim sistemlerinin özelliklerinde etkili okul uygulamalarının öne çıktığını görürüz.

       Elbette öğrencileri sınavlara ve bir üst öğrenime hazırlayacağız. Ancak bunu yaparken gerçek eğitim/öğretimi bırakıp yalnızca sınavlara hazırlık yapan okullara dönüşülmesi yanlıştır. Okulların yalnızca sınav başarılarıyla değerlendirilmesi yaklaşımı etkili okul anlayışına uygun değildir.

       Yurdumuzu ve Ulusumuzu “çağdaş uygarlık düzeyinin üstüne çıkarmak” için eğitim alanında “etkili okul” konusuna daha fazla önem verilmesi gerektiğini düşünmekteyim.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ORDUSPOR YENİDEN DİRİLİYOR!
ORDUSPOR YENİDEN DİRİLİYOR!
RÜSUMAT'IN HAKKARİ ŞANSSIZLIĞI!
RÜSUMAT'IN HAKKARİ ŞANSSIZLIĞI!