Karalama kampanyası!
Coşkun Özbucak

Karalama kampanyası!

Bu içerik 2779 kez okundu.
Reklam

Evrim sözcüğü kimilerinin hoşuna gitmiyor ama yaşamın bir gerçekliği olmaya da devam ediyor. Ben evrimi ‘Evrim Teorisi’ anlamında ele almayacağım ama ‘süreç’ olarak da nitelesem ‘Evrim Teorisi’nden yine de uzaklaşamıyoruz.
İşte insanların toplumsallaşma süreciyle birlikte başlayan ilişkiler günümüze gelirken oldukça büyük değişikliğe uğradı. Birlikte üretip birlikte tüketen insanlardan, birbirinin emeği üzerinden kazanan insanların olduğu sürece geldik. Bu sosyal durum ilişkileri de bozdu.
Çıkar çatışması ‘bencillik’ duygusunu o kadar büyüttü ki, aslı olmadığı halde ‘gerekçeler’ yaratılarak karalama kampanyaları olağan hale geldi. Çıkar insanları bukalemun yaptı. Bugün böyle, yarın şöyle…
Çıkarı için arkadaşını da satmak moda oldu! Bu nedenle ‘çamur atmak’ beceri sanılıyor. Ama bilinmeli ki, Tolstoy’un ”Birine çamur atmadan önce düşün ve sakın unutma; ilk önce senin ellerin kirlenecek.” sözünü de önemsemek zorundayız.
‘Karalama’ adı üzerinde ‘temiz bir sayfanın’ kullanılmaz hale getirilmesidir. Karakalem resim yapanın çizgilerine ‘karalama’ diyemeyiz ama resim yapmayı bilmeyenin beyaz sayfaya yapmak istediği resimle için çizdiği çizgilere ‘karalama’ diyebiliriz. Yani becerisi olan ‘karalama’ yapmaz!
Bunu sosyal, siyasal yaşamda daha çok görürüz. Siyasi olarak ‘eleştirme’ bir karalama kampanyasına dönüşüyor. Çamur atma yarışı sonucu herkes çamura bulanıyor.
‘Çamur atmak’ deyiminin anlamını yediden yetmişe herkes çok iyi biliyor. Bilmemizin en önemli nedeni ‘çamur atmanın’ olağan hale gelmesindendir. Komşuluk ilişkisinden esnaf ilişkisine, aynı kurum içindeki rekabetten partiler arası çelişkilere kadar her alanda ‘çamur atma’ basitliğine düşülüyor. ‘Güneş balçıkla sıvanmaz’ diyoruz. Gerçeklerin üstü örtülemez diyoruz ama yine de ‘çamur atmaktan’ geri durmuyoruz.
Çamur atanlar, çamuru attığı yere bakıyor ve kirlettiğini sanıyor. Oysa Tolstoy’un dediği gibi çamur atan bir eline baksa kendisinin kirlendiğini görecek. Ama çamur atanın gözü öyle kararmış ki, eline bakmasının gerekliğini bile aklına getiremiyor.
Yani Tolstoy’un dediği gibi kendimizin bulunduğu yerden bakıp çevremizdekileri, olanları kendimizce değerlendirip ‘karalamaya’ girişirsek de asıl kararan (kirlenen) kendimiz oluruz.
‘Çamur at izi kalsın’ sözü tersine etki yapar. Çamur atanın kendisi kirlenir. İnsan ilişkilerinde önemli olan ‘çamuru’ hiç kullanılmamasıdır.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!