Şamar Oğlanı
Ufuk Ersoy

Şamar Oğlanı

Bu içerik 331 kez okundu.
Reklam

 

Allah vergisi bir yetenek bizimkisi. Maşallah pek biliriz her şeyi. Özellikle siyaseti. Hangimiz olursak olalım, sanırsınız ki; anamızın rahmine siyasetçi olarak düşmüşüz. Memleketin idaresi konusunda alabildiğince fikir yürütür, her konu da ahkâm kesebiliriz. Hangi ortam olursa olsun açılan bir konuda yılların siyasetçilerine meydan okurcasına mutlaka bir fikrimiz vardır. Anında siyasete soyunur, durumdan vazife çıkarırız.

Herkes memleketi idare edebilir. Çünkü ortak fikrimiz, bugün ki siyasetçiler beceriksiz. Öyle ki sokakta önünüze çıkan ilk vatandaşa “bu ülkeyi yönetirmisin?” diye sorsan, “hayır” diyeceğini sanmıyorum. Siyaset içimize işlemiş, siyaset bu insanların ciğeri, kalbi, dalağı, böbreği…

Oysa Şamar Oğlanıdır siyasetçi, Parti içi kulisler, çıkar hesapları ve çamur atmalar, kısa süreli dostluk, düşmanınla kol kola yürümek olağandır siyasette. Gecesi gündüzü yoktur. Her an her yerde olmak gibi bir zorunluluğu vardır. Düğün, cenaze, toplantı, asker uğurlaması, açılışlar, kutlamalar, geceler, yardım çalışmaları, iftar, sahur, çeşitli aktiviteler derken zaman hızla geçer gider. Siyasette uzun ömürlü olmak istiyor, ayak oyunları bilmiyorsanız işiniz zor demektir.

(16. ve 17. yüzyıllarda feodal düzenin hâkimiyeti sonucu, üst sınıf ve alt tabaka arasındaki uçurum iyice açılmıştı. Saray mensubu ve asilzade çocuklarının halkın arasına karışıp, onlarla aynı dersliklerde eğitim almaları düşünülemezdi. Doğal olarak en iyi hoca ve âlimler, saray, şato ve konaklara bu çocukların ayağına getiriliyordu. Ancak o dönem eğitim sırasında dayak ve cezalandırma çok yaygındı ve tabi ki bu yöntemin soylu çocuklar üzerinde kullanılması mümkün değildi. İşte buna çözüm olarak alt tabakadan olan bir çocuk, ders sırasında bu dayağı yemek için hazır bulunuyordu. Asilzade çocuğunun işlediği her hatada şamar ve sopayı bu çocuk yiyordu.)

Şamar Oğlanı gibidir siyasetçi. Siyasetin en zor tarafı, tüm bunların hep kaygan bir zeminde yapılıyor olmasıdır. Zor olanı becermek, her adım attığınızda sağlam atmak, ola ki kaydığınızda kazasız belasız düşmek, düştüğünde kalkmayı bilmek, deneyimli bir siyasetçinin uzmanlık alanı olup, konularda kendisini iyi yetiştirmesi gereklidir.

Dedim ya, ne zordur siyaset. Herkesin azarladığı ve hıncını aldığı, sürekli suçlu bulunan bir Şamar Oğlanıdır siyasetçi. Ne çekerse çeksin, şamar oğlanı gibi “gıkı” çıkmaz siyasetçinin.

Allah vergisi yetenek bizimkisi. Oturun bir yere, dinleyin konuşmaları. Herkes feleğin çemberinden geçmiş, seksen yıllık siyasetçi. Mevcut siyasilerin uygulamaları yerden yere vurulurken, insanı şaşırtacak, absürt çözümlerle, beş dakika içerisinde ekonomi düze çıkarılır. Dolar, Euro düşer, enflasyon oranı yerlerde sürüm sürüm sürünürken, memlekette işsiz bir tek adam kalmaz.  Tek bir mal ithal etmez, ihracat rekoru kırarız. Bu işler bu kadar kolay aslında.

Herkes kendi işini yapsa…

Herkes her şeye burnunu sokmasa…

Ve asıl “Şamar Oğlanı” kimdir, bir düşünse…

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
YENİ ORDUSPOR'DA İPLER KOPTU
YENİ ORDUSPOR'DA İPLER KOPTU
MESUDİYESPOR, YENİ SEZONU İPLE ÇEKİYOR
MESUDİYESPOR, YENİ SEZONU İPLE ÇEKİYOR