Ezberci Eğitim
Osman Kaya

Ezberci Eğitim

Bu içerik 301 kez okundu.
Reklam

 

 

       Eğitim sistemimizde sürekli yenilikler ve değişiklikler yapılmaktadır. Bu durumun kimi zaman olumlu kimi zaman da olumsuz sonuçlar verdiğini hep birlikte yaşayarak görüyoruz. Eğitimde yapılan yapısal değişiklikler bir yana ”ezberci eğitim-öğretim” anlayışı ve uygulamalarından en kısa sürede uzaklaşmak gerektiğini düşünüyorum.

       Burada “ezberci eğitim” derken eğitim-öğretim yöntem ve teknikleriyle sınav sistemlerinin içerik uygulamasından söz ediyorum. Yoksa elbette bilmemiz ve dağarcığımıza eklememiz gereken bilgiler olacaktır. Önemli olan bunların öğrenme/kavranma yöntemidir. Yani kalıcı olması ve uygulamada kullanılıp yeni bilgiler üretilmesidir.

       Eğitim alanında dünyada önde gelen ülkelere baktığımızda uzun yıllar önce ezberci-kalıplaşmış eğitimden uzaklaşıp çağın gereklerine yanıt verebilecek eğitim yöntem ve teknikleri, anlayışı üzerinde yol aldıklarını görürüz.

       Yurdumuzda da yapılan ders programı ve kitap içeriği değişiklikleriyle ezberci eğitimden uzaklaşma çalışmaları yapılmıştır. Ancak gerek öğretmenlerin gerek öğrencilerin alışkanlıklarını, yaklaşımlarını değiştirmekte yavaş kalması, sınav merkezli ve test ağırlıklı anlayışın sistemde sürmesi bu yenileşme çabalarını yavaşlatmıştır.

       Yine, velilerin okuldan, öğretmenden ve dahası sistemden sürekli sınav kazanan bir öğrenci yetiştirmesini beklemesi sorunu daha da içinden çıkılmaz bir duruma getirmiştir.

       Ezberci eğitimle yetişen bir öğrenci, okul derslerinin değerlendirmesi bu anlayışla yapıldığı sürece yüksek bir not ortalamasıyla okuldan mezun olabilir. Bunun yanında test yöntemiyle yapılan sınavlara yine bu sınav tekniğiyle hazırlanarak gerekli puanı alıp istediği bir okula gidebilir. Ancak bunlar, çağın gerektirdiği donanıma sahip bir kişi olması için yeterli değildir.

       Oysa araştıran, soru soran, karşılaştıran, inceleyen, yorum yapabilen, eleştiren, çözümleme yapabilen, bilgiden bilgi üretebilen, kitap/yazı okumayı seven, yaşam boyu öğrenme alışkanlığı kazanmış, yaşadığı toplumun ve ülkenin sonrasında tüm insanlığın sorunlarına eğitim gördüğü alanda çözümler üretebilen kişiler gerçek anlamda eğitim görmüş ve uzmanlaşmış demektir. Bu niteliklere sahip kişilerin aldıkları eğitim sonrasında, hızla artmasına çok gereksinim vardır.

       Son olarak bilgi/yapay zeka/uzay vd. adlarla anılan çağımızın gereklerini yerine getirebilecek gençler yetiştirebilmek için eğitim sistemimizdeki yenilikler ve değişimler çağın gereklerine göre artarak sürmelidir. Eğitim sistemindeki tüm paydaşların(veli, öğrenci, yönetici, öğretmen vd.) da bu yenilikleri özümseyip uygulamalıdır. Ancak o zaman çağın gerektirdiği başarıya ulaşabiliriz.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
YENİ ORDUSPOR'DA İPLER KOPTU
YENİ ORDUSPOR'DA İPLER KOPTU
MESUDİYESPOR, YENİ SEZONU İPLE ÇEKİYOR
MESUDİYESPOR, YENİ SEZONU İPLE ÇEKİYOR