“Söz, namustur!”
Coşkun Özbucak

“Söz, namustur!”

Bu içerik 2788 kez okundu.
Reklam

“Söz, ağızdan bir kere çıkar!” sözü yaşamımızda o kadar belirleyici olmuş ki, ağızdan çıkan sözden geri adım atmak, kişilik bozukluğu olarak nitelendirilir.
İnsanların namusuna – onuruna bir değer biçmek en büyük yanlıştır. Çünkü yaşamın en önemli dayanağıdır namus – onur. Bu nedenle de verilen sözler, yapılan konuşmalar ‘namusla’ eşitlenmiş.
Borç alırız birbirimizden ve geri ödemeyi yapacağımız günü söylememiz yeterlidir. Çeke, senede gerek yoktur. İnsanlar için söz, namustur.
Günlük ve siyasi yaşamda da böyledir. Bir yöneticinin ağzından çıkan söz, sıradan insanlarınkinden çok daha ağırdır! Çünkü yönetici, makamında kendisi olmaktan çıkmıştır. Artık, kamu sorumluluğuyla hareket etmektedir. Ne kapısına gelene ne de yapılan tartışmalarda geçiştirici, aldatıcı, kandırmaya yönelik söz kullanamaz. Kullanırsa da ‘yöneticiliğinden’ kuşku duyulur. Söz, ağızdan bir kere çıkar; çıktığında da herkes sonucuna katlanmalıdır.
Siyasiler ya da en üst seviyede yönetici olanlar davranışlarına, sözlerine çok dikkat etmeli; hem kendisi hem de temsil ettiği makamın ağırlığıyla uyum sağlamalı ki, halkın gözünde değeri olsun.
“Yalancı çoban” olmak da var! Bir yalan söylersin, iki söylersin. İnandırabilirsin de ama bir gün yalan nedeniyle kurda yem olmak da var. Yalancı çobanın sürüyü, kurda yem ettiğini biliyoruz. Bir de yalan söyleyenlerin ‘Pinokyo’ya benzetilmeleri var. Yalan söyledikçe Pinokyo’nun burnu uzar!
Yalancı çobanın yüzünden koyunları kurt parçalar; Pinokyo’nun burnu uzar; söz, namus olarak kabul edilir ama kimi yalancıların yüzü bile kızarmaz! Bir konuda söz verilmişse gereği yapılır. İnsan bir şey söylemeden önce (hele yöneticiyse) iyi tartmalı; tutamayacağı sözü vermemeli ki, ciddiye alınsın; ağırlığını hissettirsin!
Ya da tersi, söz veriyor gibi gözüküp ilgili kişiyi-kişileri kandırmayı planlamıştır. Bu nedenle yalan konuşmuştur! Bu tür kişiler için namus, onur ayaklar altındadır; yerlerde sürünür.
Sonuçta insanda onur olur, yalan söylemez. Onura, namusa değer vermeyenler ‘yalan konuşur’; hem de gözünüzün içine baka baka…

 
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!