Çok Yaşa Kralım…
Ufuk Ersoy

Çok Yaşa Kralım…

Bu içerik 183 kez okundu.
Reklam

 

Kral olmak herkese nasip olmaz. Lakin dünya üzerinde en istikrarlı tek şey “kralcı” olmaktır.

Tahtın başındaki kişiye sınırsız ilgi, alaka besleyenlerin değişen koşullara rağmen soylarının tükenmemesi şaşırtıcı değil elbette.

Şüphesiz Kralcı olmak bir sanattır. Bu sanattaki yüksek başarı kişilere birçok artılar kazandırır ki;  bu tip insanların her dönemde sırtının pek de kolay yere gelmediği, kralın sunduğu nimetlerinden yararlandığı bilinir.

Bakın kralların etrafına, krallar değişse dahi, kralcılar pek fazla değişmez, sayısında azalma olmadığı gibi, artış olması doğaldır. Çünkü her yeni seçilen kral, talepleri hiç bitmeyen, fırsatı değerlendirmeye hazır sıfır kilometre yeni kralcılarını yaratır.

Zordur 'Kralcı olmak'.  Valla herkesin yapabileceği veya öğrenebileceği bir sanat da değildir. En önemli gereçleri, gülümsemek, şirinlik (her daim), sahte, yapmacık, hayran bakışları esirgememek, olur olmaz zamanlarda sürekli yaranmaya çalışmak, abartılı övgüler sunmak (“Siz en doğrusunu bilirsiniz”, “Ne eylerseniz güzel eylersiniz”), doğruda söylese, yanlışta söylese, haklı olsa yada olmasa da alkışlamak, alkışlamak, alkışlamak…

Eğer gerçekten kral işi saflığa, aptallığa vurmazsa, kralcılar tarafından takınılan bu maskenin altında çok farklı kazanç ve beklentilerin olduğunu tahmin etmesi zor değildir.

Aslında kimse kralın karakaşına, kara gözüne âşık değildir. Mesele tamamen duygusaldır. Mesele tamamen akçedir. Mesele tamamen cep doldurmakla ilgilidir.

İşin gerçeği,  menfaat beklentisini aradan çıkardığınızda geriye sadece boş övgüler kalır. Ve bu boş övgüler havaya salınan sabun köpükleri gibi çok geçmeden ve hiçbir iz bırakmadan kaybolur giderler.

***

Güçlü olanın yanında olmak, çok doğal artık.

Menfaat gereği, güçlü olanlara saygı duymak, boyun eğmek olağan sayılıyor…

Toplum olarak nasıl bir yaşam şeklidir bu diye sorgulamadığımız gibi, bu işin raconu böyle diyerek, kralcı olan insan sayısı her geçen gün artmaktadır.

Hadi yeni krala “merhaba” diyelim şimdi…

Hadi biz kralcılar işimize bakalım…

“Efendim, kaşınız, gözünüz, heybetli boyunuz, bosunuz ne güzel. Sizden iyi kimse gülümseyemez.”

“Aman efendim iyi ki varsınız, bu ülkeye sizin gibi tekin insanlar yönetmeli…”

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ALTINORDU LİGİ TAMAMLIYOR
ALTINORDU LİGİ TAMAMLIYOR
"ŞAMPİYONLUĞU FAZLASIYLA HAK ETTİK"