İhanetin Adı Yok
Ufuk Ersoy

İhanetin Adı Yok

Bu içerik 221 kez okundu.
Reklam

İhaneti ve nankörlüğü anlatan Roma tarihinin en etkileyici sözlerinden biri olarak kabul edilen "Sen de mi Brütüs" sözünü bıçaklanan (hançerlenen) Sezar’ın söylediği yazılır...

Kimi kaynaklara göre Roma imparatoru Sezar’ın yetiştirdiği bir yakını, kimi kaynaklara göre ise Sezar’ın eski sevgililerinden Servilia’nın dünyaya getirdiği öz oğlu olan Brütüs, kendisine en çok güven duyduğunu bildiği Sezar’a bıçak sapladığında Roma İmparatoru için zaman İ.Ö. 44 yılının Mart’ında, Mart’ının 15’inde durmuştu.

Roma İmparatorluğu’nun her geçen gün giderek tek adam yönetimine girdiğini ileri süren cumhuriyetçiler ve soylular, bu gidişe bir ” Dur ” demenin en etkili ve hatta tek yolunun, Sezar’ı öldürmek olduğuna karar vermişler ve suikast için gizli bir örgüt kurmuşlardı. Bu örgüte, Sezar’ın ister oğlu olsun, ister yetiştirmesi olsun; fakat kesinlikle en çok güven duyduğu ve en yakını kişi olan Brütüs de girmişti.

 

Sezar, her zaman yaptığı gibi yine çevredeki kalabalığı selamlayarak senato’nun merdivenlerinden çıkarak senato’ya doğru yürümesini sürdürdü. Senato’da Sezar’ı, suikastçılar bekliyorlardı. O içeri girdiği an tümü birden çevresini aldılar ve harmanilerinin altında gizledikleri hançerlerini çekerek birlikte saldırıya geçtiler.

 

Titilus adlı bir soylu, Jül Sezar’ın harmanisini omuzlarından tuttu, aşağı doğru çekerek yırttı. Sezar kendini savunmaya hazırlanırken birden elindeki hançerini kendisine saplayan en yakını, en güvendiği kişi Brütüs’le göz göze geldi.

 

Ve dudaklarından, yıllar boyu yeryüzündeki tüm ihanetlerin belgesini oluşturan şu tarihsel sözü döküldü: ” Sen de mi, Brütüs!…..”. Bu sözünden sonra harmanisini başına örttü, kendini hançerlerin vuruşlarına bıraktı. Sezar yere yıkıldığında, cansız bedeninde tam 23 hançer yarası vardı.

 

Suikastçılar, Sezar’ın ölüm haberinin halkı sevindireceğini sanmışlardı. Kanlı hançerlerini Roma halkına göstererek ” Zalimin vücudu ortadan kalktı!….. diyerek yaptıklarını halka coşkuyla duyurmaya kalktıklarında,halkın hiç de beklemedikleri ters tepkisiyle karşılaştılar.

 

Romalılar, Katillere ölüm!…..” diye bağırıyorlardı. Suikastçılar, halkın giderek artan ters tepkisi karşısında kaçmak zorunda kaldılar. Katillerin cezalandırılacakları haberiyle yatıştırılan Romalılar, suikastçıların Senato tarafından bağışlandığını duyunca bu kez yeniden ayaklandı, Senato’ya saldırdı, yapıyı ateşe verdi. Ortamın bu karışıklığından yararlanan katiller Roma’da daha fazla kalamayacaklarını anlayınca kaçtılar. Fakat kendilerini izleyen öfkeli Romalıların ellerinden kurtulamadılar. Her biri birer hain olan suikastçılar arasındaki ” en hain suikastçı ” Brütüs ise, kaçtığı Makedonya’da yakalanmak üzereyken yaşamına kendi elleriyle son verdi.

***

Her zaman yüreğimizde farklı bir yerde olan, dikkatle, özenle davranılan, başkalarından ayrı ve daha yüksek bir yere konulan kişi yada kişilerin kendilerinden hiç beklenmedik biçimde hoyrat, umursamazca ya da haince davranması, insanı bir anda ezip geçmesi ne acı değil mi?

Tarih boyunca Brütüsler hep var oldu, bundan sonra da olacak.

Sahi kimdir günümüzün Brütüsleri?

Kim Sezar, kim Brütüs?

Ve siz, hiç Brütüs yok mu zannediyorsunuz etrafınızda?

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ALTINORDU LİGİ TAMAMLIYOR
ALTINORDU LİGİ TAMAMLIYOR
"ŞAMPİYONLUĞU FAZLASIYLA HAK ETTİK"