Okumak…
Coşkun Özbucak

Okumak…

Bu içerik 2449 kez okundu.
Reklam

cos%cc%a7kun

 

Bir söyleşiye katılan ve çocuklara zamanı iyi değerlendirmelerini öğütleyen Muzaffer İzgü: “Kitaplar bana hayatı öğretti. Bugüne dek 154 kitap yazdım. Lütfen kitap okuyun, sakın dizi izlemeyin. Diziler size öğretmez, kitaplar öğretir.” tavsiyesinde bulunmuş.
“Diziler” nasıldır, konusu nedir, diye sorgulamadan genelleştirdiğimizde “diziler” birbirinin kopyası. Yaşam gerçekliğiyle uyum sağlamayan diziler egemen.
Televizyon dizilerine baktığımızda bölümler arasında tekrardan başka bir şey yok. Merak uyandırsın diye bitirilen sahne sonrası ‘Acaba ne olacak?’ sorusu oluşturma çabası hiç bitmiyor. Ama dizinin yeni bölümü eskinin aynısı oluyor. Sahne farklılıklarıyla…
Yıllardır diziler yapılıyor ve bu dizilerden kaç tanesi aklımızda? Bizi etkileyen olaylar nedir? Bu dizilerden kazanımımız ne oldu? Şöyle bir düşünelim. Bir ya da iki diziyi geçmez etkilendiğimiz ve aklımızda kalan.
Ders çıkarmamız gerekir ya ‘sanal aşktan’ başka bir şey yok. Aile ilişkileri de yaşamdan kopuk. Dizilerdeki yaşamla örtüşenler bulunabilir ama kaç ailede? Hele dizilerdeki şirket ve ürün reklamları yok mu?
Kitaplar başka… Muzaffer İzgü’nün dediği gibi kitap okumak en önemlisi. Ufkumuzun, sözcük dağarcığımızın zenginleşmesi kitap okumakla olur. Kitabın yazarı ya yaşamından kesitleri kitaplaştırır ya da gördüğü, etkilendiği bir olaydan yola çıkarak genelleştirme yapar. Bize yaşamdan kesitler sunar. Bir öykü, roman okuduğumuzda çoğu zaman kendimizi olayın içinde hissederiz ama dizilerin kaç tanesinde bu duyguya kapılırız?
Orhan Kemal, Yaşar Kemal, Sebahattin Ali, Reşat Nuri Güntekin gibi yazarlar böyle değil mi? (başka örnekler de verilir) Muzaffer İzgü de yaşamından kesitleri öyküleştiren bir yazarımız. Tüm kitaplar (politik, felsefi kitaplar, şiirler de içinde) yaşamımızın vazgeçilmezleridir.
Bir kez Necip Yurdakul arkadaşım, bir kez de ben Muzaffer İzgü’nün Ordu’ya gelmesini sağlayıp okullara da götürerek öğrencilerle birlikte olmasını sağlamıştık. İki etkinlikte de öncelikle öğrencilere çok yararı oldu. Kendisini yakından da tanıma olanağım olduğu için de şanslı sayıyorum kendimi.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!