UMUT
Coşkun Özbucak

UMUT

Bu içerik 2772 kez okundu.
Reklam

 

         Yaşama bağlanma konusunda beklentilerimizi iyi belirlemeliyiz. Ayaklarımızı yere basarak, kendi durumumuza göre ulaşılabilir planlamalar yapabilirsek geleceğimiz aydınlık olur.

         Hayallerimiz olmalı ama hayalci olmamalıyız. Geleceğimizin güneşi üzerindeki bulutları dağıtamazsak bulutlar çoğaldıkça çoğalır; karardıkça kararır. Kararmış bulutlar umutlarımızın yeniden yeşermesini engellemeye çalışır.

         Kararlı olmak, başaracağına inanmak önemli ama körü körüne değil. Yağış sonrası coşan ırmağın önünde durmanın olanağı yok. Bu durumda o an karşıdan karşıya geçmeye çalışmanın da gereği yok. Zamanını beklemek en doğrusu değil mi? Nasılsa yağmur duracak, ırmağın suyu azalacak. Başarı için yerine göre beklemeyi de bilmeliyiz.

          Her başarısızlık bir deneyimdir ama dikkat edilmezse umutların sönmesine de neden olur. Hangi durumda olunursa olsun umudu yitirmemek zorundayız. İnsanlık tarihi bunun örnekleriyle dolu.

         Roma İmparatorluğu’na karşı köle isyanının lideri olan Spartaküs’ün direnci ve inancı umudunun dışa vurumu değil miydi? Özgürlük aşkı, inancı, umudu tarihi bir kahramanı yarattı. Bugünün Spartaküslerinin doğmasının tohumu olmadı mı?

         Umut, yenilmez, bükülmez bir güçtür. Haklı olduğunu bilmek, kendisi dışındakilerin mutluğunu, geleceğini düşlemek umudun enerjisi olduğundan hep canlı kalır.

         Umut, hayalcilik değildir. Kaplumbağa ile tavşanın yarış öyküsünü bilmeyen yok. Tavşan şımarık, kaplumbağayı küçümser. Yol boyu oynar, dinlenir, uyur. Kendine göre nasılsa kazanacaktır ama öyle olmaz. Kaplumbağa çok yavaş yürür ama hedefe ulaşmayı kafasına koymuş, bu konuda umudu da var. Damlaya damlaya göl olur, atasözünün anlattığı gibi küçük adımlarla hedefe varır, yarışı kazanır. İnanç ve kararlılık umudun - hayalin gerçekleşmesini sağlar.

         Başarı için önden teslimiyet içinde olunmamalı; şartlar iyi değerlendirilirse başarıyı yakalamak hiç de zor değil, yeter ki içindeki umudun kararmasına izin verme.

        

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!