Eğitimde Yapılması Gerekenler-2
Osman Kaya

Eğitimde Yapılması Gerekenler-2

Bu içerik 288 kez okundu.
Reklam

 

Eğitim alanında istenilen düzeye ulaşmamız için aşağıdaki konulara özen gösterilmesi, bunların uygulanıp geliştirilmesi yararlı olacaktır.

            1. Eğitim sisteminde uygulanacak öğretim programlarının ve okutulacak ders kitaplarının bilimsel düşünen, araştıran, eleştiren, karşılaştırma yapabilen, inceleyen, bilgiden bilgi üretebilen, öğrenmeyi ve bilgiye ulaşmayı bilen öğrenciler yetiştirmeye yönelik geliştirilmesi ve uygulanması olmazsa olmazdır. Yine öğretim programları ayrıntılardan ve fazla bilgi yükünden arındırılmalıdır.

            2. Eğitimin tüm aşamalarında kitap okuma alışkanlığının kazandırılması yönünde kapsamlı çalışmalar yapılmalıdır. Okul ve sınıf kitaplıklarının öğrencinin ilgisini çekecek ve gereksinimine yanıt verecek biçimde oluşturulup zenginleştirilmesi çok önemlidir. Liseyi bitirdiğinde kitap okuma alışkanlığı kazanmamış bir öğrenci aslında pek bir şey öğrenmemiş demektir. Okuma alışkanlığı kazanmış öğrenci, öğrenme ve eğitim sürecini yaşam boyu sürdürür. Yalnızca sınıf geçmek, not almak için ders kitabını okuyan öğrenci öğrenme/eğitim sürecini, diplomayı alınca veya hazırlandığı sınavı kazanınca sonlandırır. Bu ise istenilen bir sonuç değildir, eğitim sistemi açısından.

            3. Okul binaları ve eklentileri (pansiyon, spor salonu, bahçe vd.) öncelikle öğrencinin ilgisini çekecek, onu sıkmayacak, ders dışı zamanını ilgi, yetenek ve isteği doğrultusunda geçirebileceği biçimde düzenlenmeli. Binaların boya renginden, duvar resimlemelerine kadar her düzenleme uzman görüşleri doğrultusunda yapılmalıdır. Okul yerleşkelerinde yeteri kadar spor, sanat, gezme, dinlenme, yeşil alan vd.  olması yararlı olacaktır… Okul binaları her öğrencinin ders aralarında bahçeye çıkmasına olanak tanıyacak yükseklikte ve yapıda olmalı.

            4. Ezbere dayalı, sınav odaklı ve sonuçlu, ölçme değerlendirme sisteminde test ağırlıklı yaklaşım ve uygulamalardan uzaklaşılması gerekir. Yalnızca ezberleyen, sınava çalışma dışında bir şey yapmayan, test sorularının arasında sürekli gezinen öğrenci dar bir çalışma ve uygulama alanında kalmaktadır. Öğrencinin anlayarak ve uygulayarak öğrendiği, sınavın bir sonuç değil, öğretmenin öğrenme/öğretme sürecini ölçme aracı olduğu, açık uçlu, yazma, okuma, yorumlama, üretme ve yeni düşünceler oluşturmaya yönelik soruların olduğu sınavlar uygulanmalıdır.

            5. Okullarda sosyal, kültürel, sanatsal ve sporla ilgili zorunlu ve seçmeli dersler artırılmalı, bu alanlardaki etkinlikler yeteri kadar gerçekleştirilmelidir.  Bu alanlarda ders dışı etkinlik ve kurs yapmak isteyen öğretmenlere okul yönetimleri yardımcı olmalıdır.  Yalnızca akademik derslerle tek yönlü yetişen öğrencilerin kişilik gelişimleri eksik kalabilmektedir.

            6. Eğitim yöneticileri, liyakat sistemine göre, bu alanda gerekli donanıma sahip, yönetim alanında belli eğitimleri tamamlamış, okuma alışkanlığı olan öğretmenler arasından atanırsa, görev yapacakları okulu/kurumu her alanda bulunduğu noktadan daha iyiye götürebilir.

            7. Yine okullarımız/kurumlarımız katılımcı yönetim/yönetişim anlayışıyla, ortak akılla, eleştiriye ve yeni düşünceler üretmeye olanak verecek biçimde yönetilmelidir. Kurum kültürü kesinlikle oluşturulmalı, okuldaki her çalışan kendini değerli hissetmeli,  kendisine hakkaniyetle davranıldığına inanmalıdır.

            Eğitim sistemine olumlu yansıyacak her uygulamanın, öncelikle öğrencilerimizin geleceğinin daha aydınlık olmasını sağlayacağını aynı zamanda yurdumuzun ve ulusumuzun “çağdaş uygarlık düzeyinin üstüne çıkma” çabasına katkı sunacağını düşünüyorum.

       

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
YENİ ORDUSPOR'DA İPLER KOPTU
YENİ ORDUSPOR'DA İPLER KOPTU
MESUDİYESPOR, YENİ SEZONU İPLE ÇEKİYOR
MESUDİYESPOR, YENİ SEZONU İPLE ÇEKİYOR