Eylül
Coşkun Özbucak

Eylül

Bu içerik 1892 kez okundu.
Reklam

 

 

         Eylül ayı sonbaharın başlangıcı. Yaprakların sararıp dökülüp ayaklar altında ezilmeye başlandığı bir ay ama mevsim değişikliği böyle görüntüleri ileri aylara taşıdı.

         Alpay’ın Eylül’de gel şarkısı kulaklarımızda. Eylül ayının yaprakların dökülme zamanı diye mi (öyle olduğunu sanıyorum) hüzün ayı da deniyor. Aşk şiirleri dolu Eylül adıyla.

         6-7 Eylül olayları var tarihimizde kardeşliğe sıkılan bir kurşun olarak. Yürekler dağlandı. İnsanlar doğduğu toprakları terk etmek zorunda kaldı. Kim, kimi kovuyordu.

         9 Eylül sinemamıza çağ atlatan Çirkin Kral Yılmaz Güney’in ölüm günü.

         Yine 9 Eylül, İzmir’in kurtuluşu. Ulusal Kurtuluş Savaşı’nın önemli bir dönemeci. Herkes kendine göre yorumluyor. Olaylar tarihte kolay kolay yer almıyor, aldığında da derslerle dolu olduğunu bilmek gerekir. Geçmiş, geleceğin inşasında demirdir, çimentodur. Bilene, değerlendirebilene…

         Eylül umuttur kimine göre. Okula ilk adımını atan çocuğun heyecanıyla, onu elinden tutup okula götüren anne ve babanın heyecanın birleşmesinin tadı da eylülde yaşanıyor. Ama masraflar kızdırıyor anne - babayı. Çocuğuna hissettirmiyor kızgınlığını ama gözlerinden alevler fışkırıyor okul masraflarının yüksekliğinden.

         Eylül denildiğinde hasat zamanı akla geliyor. Ürünler pazara inmeye başlıyor. Emeğinin karşılığını alabilmenin heyecanı vardır üreticide ama onlar da umduklarını bulamıyorlar. Her eylül ayı hüsran yaşatıyor üreticide. Fındık üreticisi tepkilidir fakat yukarıdakiler üç maymunu oynamayı sürdürüyorlar.

         Bir de 12 Eylül 1980 darbesi var tarihimizde. Karanlıktan da öte zifiri karanlık dönem. İşkencenin bini bir para. Çeşit çeşit. Cezaevlerinde geçen yıllar. İdamlar, işten atmalar. Bugünün yaşanmasına neden olan 24 Ocak kararlarının uygulanmasının kolaylaştırmasın miladı. ABD yetkililerinin “Bizim çocuklar başardı.” Denerek sevinçlerini dışa vurdukları gün. Türkiye siyasi tarihinin bir dönemini anlatırken 12 Eylül’den önce - 12 Eylül’den sonra belirlemesi öne çıktı.  Bugünkü ürünlerin tohumları o zaman toprağa atılmıştı.

         Eylül aşk ayıdır kimine, kimine de hüzün ve mağduriyet. Aşk şarkları söyleyenler de var; işi, ekmeği; emeği, ürünü; özgürlüğü için mücadele edenler de.

         Mevsim değişti, eylül ayında sarı yaprakları göremiyoruz, mevsim değişimini eylülde başlamıyor artık ama mağduriyet eylülde devam ediyor. 

          

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Aşırı hız bir can daha aldı
Aşırı hız bir can daha aldı
2 DUYARLI İNSAN!
2 DUYARLI İNSAN!