Kalkın-ma…
Ufuk Ersoy

Kalkın-ma…

Bu içerik 303 kez okundu.
Reklam

 

Aslında daha önceleri tartışmıştık bu konuları. Zaman zaman aklımıza gelince gündeme getiriyor ve çok fazla icraat olmayınca temcit pilavı gibi yine geliyor önümüze. Keşke biraz ilerleme kaydetsek, az biraz yol alsak…

 

Türkiye’nin 2023 vizyonuna katkı sağlamak ve Ordu ilinin kalkınmasına yön verecek politikaları oluşturmak amacıyla; Ordu Valiliği öncülüğünde, Ordu Üniversitesi ve Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) işbirliğiyle “Ordu 1. Kalkınma Çalıştayı” düzenlendi. Amaç, Ordu’nun iktisadî gelişmesine ve kalkınmasına temel teşkil edecek vizyon, strateji, hedef, proje ve faaliyetleri belirlemek ve bir an önce hayata geçirmek.

 

Çalıştay kapsamında 16 farklı sektör (Eğitim, Sağlık, İstihdam ve Çalışma Hayatı, Gençlik ve Spor, İmalat Sanayii, Kentsel Dönüşüm, Müteahhitlik ve Altyapı, Tarım ve Gıda, Enerji, Madencilik, Ulaştırma, Ticaret Hizmetleri, Kültür ve Turizm, Kırsal Kalkınma, Çevre-Toprak ve Su Kaynaklarının Yönetimi, Sosyal Hizmetler, Kamu Kurumları ve STK İşbirliği) için ilin mevcut durumundan yola çıkarak sorun alanları tespit edilecek, bu sorunların çözümleri için eylemler belirlenecek ve Ordu ilini kalkınma hamlesinin yol haritasını oluşturmak hedeflenmiş.

Ordu Valisi Seddar Yavuz; Tüm kamu kurum ve kuruluşlarının kendi alanları ile ilgili Ordu’ya katkı sunacağını düşündükleri fikir ve proje hazırladıklarını, Ordu için bir yol haritası çıkarmak istediklerini ifade etti.

Vali Yavuz; “Takım oyunu anlayışı içinde, şehrin bütün dinamiklerini hep beraber bir yere getirmek istiyoruz. Bu şehrin bütün sorunlarını hepimiz biliyoruz.  Önemli olan yeni fikirler üretmek, yeni stratejiler geliştirmek. Şehirlerin en büyük sorunu, vizyon sorunudur.” Diye konuştu. 

 

Öncelikle Ordu Valiliğini kentin geleceği ve kalkınması adına böylesine önemli bir çalıştayı düzenlemesinden dolayı kutluyorum. Katkı sunabilecek herkese davet gitmişti. İkinci gün katılabildim. Özellikle kültür ve turizm oturumuna iştirak ettim. Çok kalabalık olması ve yer bulamama ihtimalini düşünerek sabah 09.00’dan önce tahsis edilen salonda yerimi aldım. Fakat bir gariplik var. Yıllar boyunca tek hedefi turizm olan ve bunu her fırsatta dile getiren bu şehirde, Ordu kültür ve turizmi masaya yatırılacak çalıştayın yapıldığı salonda görevlileri ayırırsak en fazla 20 kişi var. Kimler var diye şöyle bir bakıyorum.

 

Vali yardımcısı. Kamu kurumlarından birkaç temsilci. STK’lardan üç yada beş kişi. Kültür adına kimse yok… Ve en acısı memlekette onlarca otel ve konaklama tesisleri olmasına rağmen bir elin parmağını geçmeyecek kadar turizmci. Oysa özellikle turizm sektöründe mevcut durum ve turizmin geleceği tartışılıyor.

Küçük bir örnek veriyor Vali yardımcısı. Sinop’ta düzenledikleri turizm konulu çalıştaya 250-300 kişi katılmış. Oysa Büyükşehir nüfusuna sahip olan Ordu’nun geleceğini yakından ilgilendiren turizm konusunda, bulunduğumuz salonun tıka basa dolu olması hatta ayakta konuya iştirak eden katılımcıların olması gerekmez miydi?

İnanın yine konuşacağız bunları…

Yine tartışıp, masaya yatıracağız sorunlarımızı, aynı konuları…

Sandalyelerde oturanlar değişecek sadece. Ali gidecek, Veli gelecek. İlgisizlik, çözümsüzlük yakamıza yapışmış hep gülümseyerek izleyecek konuşulanları.

Paçamızdan sorunlar sıkı sıkıya yapışmış nefes almaya devam ederken, biz aynı cümleler çöplüğünde sürekli şikâyet ederek yaşamaya devam edeceğiz.

 

 

 

 

 

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
YENİ ORDUSPOR'DA İPLER KOPTU
YENİ ORDUSPOR'DA İPLER KOPTU
MESUDİYESPOR, YENİ SEZONU İPLE ÇEKİYOR
MESUDİYESPOR, YENİ SEZONU İPLE ÇEKİYOR