Sakıncalı kitap!
Coşkun Özbucak

Sakıncalı kitap!

Bu içerik 2082 kez okundu.
Reklam

 Trabzon Tonya ilçesinde Milli Eğitim Müdürlüğü’nde kitap inceleme komisyonu tarafından Germinal sakıncalı bulunmuş. Yazarı ‘sakıncalı’ değil. Diğer kitapları okunabilir. Oysa Emile Zola’nın kendisi tehlikeli!

Emile Zola’nın Germinal adlı kitabı madencileri anlatır. Onların yaşamları ve grevleri… Kitabın yasaklanması tarihi aslında belki dikkat edilmemiştir ama madenciler için özel gün 4 Aralık Dünya Madenciler Günü. Özel günde özel yasak…

Emile Zola’nın bu kitabıyla ilgili bir anım var. 12 Eylül 1980 faşist darbesi ile ülke karanlık günler yaşamaktadır. Bir grup yazar, aydın YAZKO adında bir yazarlar kooperatifi kurarak kitap çıkarmaya başlarlar. Küçük boy ve mavi kapaklı kitaplar. YAZKO tarafından çıkarılan kitapları eksiksiz alıyordum. Emile Zola’nın ‘Tohum Yeşerince” adlı kitabını adım. Okumaya başladığımda bildiğim bir kitap diye düşünmeye başladım. Yirminci-otuzuncu sayfaya geldiğimde emin oldum. Bu kitabı okumuştum ama ismi başka idi. Emile Zola’nın madenci yaşamını ve direnişini en iyi anlattığı roman GERMİNAL’di. Kitaplıktan Germinal’i aldım, karşılaştırdım ki, kitap aynıydı. Yayınevi belki de 12 Eylül yasağını isim değiştirerek delmişti.

Yıllar geçti ama Germinal ‘yakayı’ Tonya’da ele verdi. Fazla kaçamadı ve Türkiye’yi karıştıracak olan bu kitap hem de özel günde belirlenerek ‘öğrencileri zehirlemeden’ raflardaki yerine son verildi. Bu başarılı operasyonla bırakın Tonya’yı Türkiye kurtuldu! Ne mutlu ki, böyle dikkatli, titiz komisyonlarımız var. Başka il ve ilçelerdeki komisyonlar Tonya’daki başarılı komisyonu örnek alırlar ve Germinal’i ve benzeri sakıncalı kitapları yasaklarlar. Öğrencilerin zehirlenmesini önlerler. Beni zehirleyeni de bulmuş oldum. Hem Germinal’i okumuştum hem de Tohum Yeşerince’ olarak basılmışını. Bu kadar zehire nasıl dayanılır?(!)

3 Aralık Engelliler Günü’nde ‘yetkili-etkili’ olanlar konuştu. Engelliler hala mağdur. Engelliler için yapılanlar anlatıldı (olması gereken ve yeterli olmayanlar). AB dayatmalarıyla yapılanlar oldu ama devamı yok.

4 Aralık Dünya Madenciler Günü de geldi geçti ve ölümler devam ediyor. Ölenlerin yakınlarının mağduriyeti de. Sorumlulara bir şey olmuyor.

5 Aralık Kadınlara Seçme Seçilme Hakkının verildiği tarih! Seçilme hakkı da seçme hakkı da var ama nasıl?

Kitap yasaklamaya dönersek: Bu ülkenin tarihi kitap yasaklarıyla dolu. Hele 12 Eylül 1980 Darbecilerinin yaktığı kitabın sayısı belli değil. Ne oldu, yakılan kitaplar küllerinden fazlasıyla yeniden doğdu. Çünkü kitaplara saldırmak, ağaçları budamaya benzer.

 
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
Aşırı hız bir can daha aldı
Aşırı hız bir can daha aldı