Fındık Fiyatı
Ufuk Ersoy

Fındık Fiyatı

Bu içerik 296 kez okundu.
Reklam

 

Rahmetli babam memurdu. Bildiğiniz memur ailesiydik. Maaş alırdı babam. Önce evin kirası, ardından bakkal, manav, kasap. Ardından taksitle alınmış eşyalar, derken okul harçlıkları falan filan… Bir bakmışsın ki; babam ayın ortasında diğer yarıyı geçirmek için çare arıyor.

Öyle her istediğimize sahip olamazdık. Ola ki; çok istediğimiz bir şey olduğunda bize çok bilindik bir fıkra anlatırdı. Hemen hemen çoğunlukla dinlediğimiz bir fıkra olmasından dolayı hem ezberlemiş hem de içinde bulunduğumuz durumu anlar fazla ısrarcı olmazdık.

Yine bir gün sınıfı geçmenin verdiği güvenle tüm kardeşlerimiz olarak ağız birliği yaparak kırmızı bir bisiklet alması için babamın huzuruna çıktık. Babam hayır demedi, gülümsedi ve o bildik fıkrayı anlattı yine.

“Önümüzdeki ay tamam.. Borcumuz bitecek, düze çıkacağız çocuklar… Nasreddin Hoca, birinden borç istemiş. Adam, parayı vermeden önce ‘ne zaman ödersin’ diye sormuş. Hoca da anlatmış: ‘O parayla dikenli çit alacağım. Onları koyun sürülerinin yoluna dikeceğim. Koyunlar geçerken yünleri takılacak. Ben de toplayıp ip yapacağım.. Pazarda satıp borcumu ödeyeceğim..’ Adam başlamış gülmeye. Hoca da atılmış: ‘Gördün peşin parayı nasıl da gülüyorsun değil mi!”

Karadenizli üretici için gerekli olan ve TMO’nun merakla beklenen fındık fiyatı açıklaması da sanki böyle. Çitler çekilecek, koyunlar geçecek, yünleri takılacak..

***

Buyurun okullar açılıyor. Okul alışverişi yapılacak.

İğneden ipliğe her şeye zam geldi.

Her aile elindeki parayı harcarken kırk kez düşünüyor. Üretici evine ekmek götürme derdinde.

Bütün sezon boyunca var olan umut, fındık fiyatlarının üretici lehine açıklanmasıydı. Lakin Eylül ayının ortalarına gelmemize rağmen fiyat belirsizliğini koruyor.

Hükümet topu TMO’ya atmış durumda.

Bu saatten sonra açıklansa bile üreticiye bir faydası olur mu sizce. Çoğu üretici ihtiyacını karşılamak ve borçlarını ödemek adına fındığı elinden çıkardı bile.

Lakin gündem halen fındık fiyatının açıklanması üzerine.

Bekleyin… Az daha bekleyin. Sıkın dişinizi…

TMO fındık fiyatlarını açıklayacak. Ne zaman derseniz?

“TMO dikenli çit alacak. Onları koyun sürülerinin yoluna dikecek. Koyunlar geçerken yünleri takılacak. TMO onları toplayıp ip yapacak…”

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ALTINORDU LİGİ TAMAMLIYOR
ALTINORDU LİGİ TAMAMLIYOR
"ŞAMPİYONLUĞU FAZLASIYLA HAK ETTİK"