Değinmeler…
Coşkun Özbucak

Değinmeler…

Bu içerik 2845 kez okundu.
Reklam

Fındık fiyatı yine düşüyor hem de dolar yükseldiği halde. Dolar bozdurmakla ekonomi düzelir mi göreceğiz. Dolar zaten en üst seviyeye çıktı, şu an dolardan başka yatırımlara yönelme zamanı zaten. Doları satmayın dense de elinde küçük biriktirmeleri olanlar satmayı planlıyordu ve sattılar. Bunun kampanyaya dönüşmesi medyatik bölümü ya da magazin diyelim.

Bakan Faruk Çelik, “Fındığa sahip çıkacağız, fındık fiyatları yükselecek” dediği zaman fiyatlar inadına düşmüştü. Bakan Faruk Çelik yeniden ‘sert’ konuşmuş ve “Fındıkla oynayanlarla oynayacağız” demiş. Demiş demesine ama 2016 yılı bitiyor, 2017 de bitecek! Aynı sorun sürüyor. Daha önce de Başbakan Yardımcısından milletvekiline kadar herkes konuştu. Üretici bu konuşmaların ‘yalancı çoban’ örneğine döndüğünü çok iyi biliyor.

10 Aralık İnsan Hakları Haftası başlangıcı ama pratikte Hakları Engelleme Haftasına dönüştü. KESK’in 5 ilde yapacağı bölge mitingleri yasaklandı.

İnsan Hakları Haftası’na denk gelen bir olay da Erdal Eren’in 12 Eylül 1980 darbecileri tarafından idam edilmesi. İdamı bile İnsan Hakları Haftası’nda yapabilen bir ülke olma etiketini de aldık.

Kadınlar, bizim kadınlarımız… anamız, avradımız, yarimiz
ve sanki hiç yaşamamış gibi ölen ve soframızdaki yeri öküzümüzden sonra gelen kadınlarımız… Sokağa çıktı diye, spor yapıyor diye, erkek arkadaşıyla el ele dolaştı diye, sevdi diye, evlenmek istemedi diye… dövülen, öldürülen kadınlarımız… Kadınlar hakkında karar veren erkeklerimiz var ya sırtımız yere gelmez. Namusumuz kirlenmez artık!

Haydi gözümüz aydın… Adı ne olursa olsun Başkanlık konusu artık Meclis’te. Anayasa değişikliği için ‘büyük’ ittifak gerçekleşti. Bu zamana kadar yapılan anayasaların tümü tartışıldı ve yapılır yapılmaz eskidi. Bu anayasa da ‘kabul’ edilse (zor gözüküyor) aynısı olacak. Çünkü anayasa yapma biçimi doğru değil. Arkadaşlarla birlikte konuşurken bir arkadaş, “Bu Meclis anayasa değiştiremez. Çünkü milletvekilleri bu anayasaya bağlı kalacakları için yemin ettiler.” dedi. Bir bakıma da doğru.

2017 Bütçesi tartışmaları devam ediyor. Hepimizi ilgilendiren ve tartışılan Bütçeden memnun olan var mı? İşçi, üretici, emekçi, küçük esnaf, emekli, öğrenci, işsiz olanlar kendilerini ilgilendiren ne var diye soruyor mu? Dolaylı vergiler yine ana gelir kaynağı. Eğitime, sağlığa, üretime ayrılan pay yüzde olarak hep geri gidiyor. Ama sermaye- zengin kesime kolaylıklar sağlanabiliyor. İşçinin asgari ücreti, memurun, emeklinin maaş artışlını görelim Bütçeden kimler memnun kalacak görebiliriz.

 
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!