Söz namustur
Coşkun Özbucak

Söz namustur

Bu içerik 2825 kez okundu.
Reklam

         Namus kavramı o kadar geniş ki, sınırı yoktur; sınır çizen de bir süre sonra yanıldığını anlar. Yaşam, “namus” kavramının gereğini yerine getirdikçe anlamlaşır.

         Değer yargılarına göre kimi “namus anlayışları” değişebilir. Yüz yıl önceki yaşam biçimine göre insanlar arası ilişkilerdeki namus anlayışını bugün küçük bir azınlıkta yaşadığını görüyoruz. Bir zamanların “ölüm” gerekçesi olan yaşam biçimi bugün doğal karşılanabiliyor. Toplumun gelişmişliği, değer yargıları namus kavramını da değiştirebiliyor ama değişmeyenler de var. Bunlardan bir de “söz namustur” anlayışı.

         “Söz namustur” bundan beş yüz yıl önce de geçerliydi, bugün de. Yarın da geçerli olacak. İnsanlar için kalıcı olan güven duygusudur, kaybolduğunda yeniden kazanmak deveye hendek atlatmak gibidir.

         Aile içinde de, işyerinde, sokakta da geçerli “söz namustur” anlayışı ama en önemlisi de siyasette dikkat edilmesi gerekir. Çünkü etkisi ailedekinden, işyerindekinden hatta sokaktakinden daha kapsayıcıdır. Ülkeyi, belki de dünyayı yakından ilgilendirir.

         Seçim meydanlarında başka, seçildikten sonra başka havalarda olmak yok mu, etkisi tüm siyasetçilere güvenin zedelenmesine neden olur. Seçim vaatlerinin (programının) seçim bittikten sonra önemsenmemesi ya da “onlar seçim süresince söylenenler yalnızca” denmesi ne anlama gelir? Burada “ söz namustur” demek gerekmiyor mu?

         Ya da gazetelerde, televizyonlarda çıkıp süre vererek, “Şu zamana kadar sorun çözülmezse şunları yapacağım-yapacağız.” diyerek hiçbir şey olmamış, söz vermemiş gibi suskun kalıp kayıplara karışmaya ne diyeceğiz?

         Aday olmamak için gerekçe ileri sürüldüğü halde, gerekçe devam ederken adaylığını açıklamak ve de üst perdeden konuşulmasına “söz namustur” kavramını anımsatmak gerekmez mi?

         Dün başka, bugün başka konuşanlara (belki yarın daha başka konuşacak) altını çizerek anımsatmak gerekmiyor mu “söz namustur” anlayışını?

         Yalan söylemek, gerçekleri çarpıtmak; dün dündür, bugün bugündür demek değişmeyen değer yargısı olan “söz namustur” anlayışını ayaklar altına almaktır, tutmaz. Yeniden vurgulamakta yarar var, “SÖZ NAMUSTUR”.

        

         

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!