Eğitimde Yapılması Gerekenler-1
Osman Kaya

Eğitimde Yapılması Gerekenler-1

Bu içerik 220 kez okundu.
Reklam

 

       2018-2019 eğitim-öğretim yılı derslerinin başlamasına yaklaşık 2 haftalık bir süre kaldı.17 Eylül’de dersler başlayacak.Öğretmenler ise tatillerini tamamlayarak 3 Eylül günü,mesleki eğitim çalışmalarına başladı.Okullarımızın fiziksel eksiklikleri olanaklar ölçüsünde tamamlanıyor.Ders araç-gereçleri olabildiğince gideriliyor.

       Okulların fiziksel eksikliklerinin giderilmesi ve eğitim araç-gereçlerinin tamamlanması dışında eğitim alanında yapılması gereken pek çok çalışma alanı vardır.Bunlardan biri olan öğretmenlerin mesleki yönden geliştirilmesi çalışması ise eğitim-öğretim dönemi sonunda ve başında 2 haftalık çalışmalarla ayrıca hizmet içi eğitim çalışmalarıyla yapılmaktadır.

       Eğitim alanında pek çok değişiklik ve yenilik sürekli yapılmaktadır.Ders kitapları,öğretim programları,yönetmelikler,sınav sistemi,ders programları değişik gerekçelerle değiştirilip güncellenmektedir.Bu değişikliklerin hangisinin hangi sonucu verdiğini en iyi öğretmenler ve eğitim yöneticileri bilir.Ancak birçok alanda eğitimin sorunları tam anlamıyla çözümlenmiş değildir.

       Üzerinde durmak istediğim asıl konu eğitimin içiyle yani özle ilgili uygulamaların neler olması gerektiği ve bu konuda yapılabilecek çalışmalardır.

       En güzel ve donanımlı okul binalarını da yapsanız,en doğru yönetmelikleri de çıkarsanız, en iyi öğretim programlarını da oluştursanız,en kaliteli ders kitaplarını da bassanız,sınav sistemini en uygun biçime de getirseniz, uygulamada ve özde sorun yaşanıyorsa istenilen başarı hiçbir zaman gerçekleşmez.

      Buradaki başarı, öğrencinin okuldaki derslerden belli notları alıp sınıf geçmesi ve sonuçta diploma alması değildir.Bu bir biçimde gerçekleşmekte,önemli bir öğrenci kitlesi bu aşamayı tamamlamaktadır.Asıl sorun bundan sonra başlamaktadır.

       Ortaokulu bitiren öğrenciler liseye geçerken,liseyi bitiren öğrenciler üniversiteye gitmek isterken istenilen/olması gereken başarıyı gösterememektedir.Yine üniversiteyi bitiren öğrenciler de mesleğe başlamak için girdikleri kimi sınavlarda başarısız olmaktadırlar.Bu durumlar ayrı bir inceleme ve tartışma konusudur.

       Ortaokuldan mesleğe başlayana kadar sınavdan sınava koşan öğrenciler, genel olarak istenilen başarıları gösteremiyor.Merkezi sınav istatistikleri bunu açıkça ortaya koyuyor.Uluslararası sınavlar ve değerlendirme istatistikleri de genel olarak olumsuz gözükmektedir.

       Öğrencilerimizin gerçek anlamda başarılı olması,ulusal ve uluslararası sınavlarda istenilen başarıyı göstermesi,çağın gerektirdiği bilgi ve donanıma sahip olması için nasıl bir eğitim-öğretim çalışması yürütülmesi gerektiğine gelecek yazıda değineceğim.

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ORDUSPOR YENİDEN DİRİLİYOR!
ORDUSPOR YENİDEN DİRİLİYOR!
RÜSUMAT'IN HAKKARİ ŞANSSIZLIĞI!
RÜSUMAT'IN HAKKARİ ŞANSSIZLIĞI!