Geçen hafta
Coşkun Özbucak

Geçen hafta

Bu içerik 2740 kez okundu.
Reklam

 

            Neler oldu neler…  Kimi bakar görmez. Söyleyince  “O da mı oldu?” diye sorar ağzı açık…

            Gözden kaçmıştır diye anımsatıyorum bazılarını:

Göz göre göre Telekom üç bankanın oldu. Olabilir mi böyle şey denmedi. Sıradan bir habermiş gibi algılandı. Hatta belki sevinenler de olabilir yabancı şirketten Türk bankalarına geçti diye.  Oysa işin aslı öyle değil. Çünkü Telekom devlete 2026 yılında geri teslim edilecekti. Sözleşmeye göre geçici bir işletme hakkı verilmişti ama yıllardır yasal olmayan uygulamayla özelleştirme gerçekleşti ve Telekom üç bankaya teslim edildi. (ayrıntılı bilgi için: www.evrensel.net/yazi/82151/telekom-borcuna-karsilik-bankalara devredildi-kusursuz-soygun)

            30 Ağustos, 1 Emperyalist Savaş sonrası işgale karşı verilen Ulusal Kurtuluş Mücadelesinde dönüm noktası olan bir gün. İlginç olan emperyalizme karşı olmayanlar da (Emperyalistler arası tercih değişikliği emperyalizm karşıtlığı değildir) kutladı (!) 30 Ağustos’u. Tarihi süreçlerdeki başarı ya da başarısızlıkları güzel sözlerle anmak değildir marifet. Tarih, derslerin çıkarıldığı, geleceği inşa etmenin önemli yaşanmışlıklarıdır.

            Yedi TL seviyesini gören dolar 6TL’ye inmişti birdenbire; şimdi de yavaş yavaş TL karşısında yeniden değerleniyor.           Bu yazıyı Cumartesi yazdım dola 6.55TL idi. Bu yazı okunurken ne olacak bakalım.  Bu konuda da geçen hafta çok konuşuldu ama nedense dışa bağımlı kapitalist sistemde krizlerin yıpratıcı etkisi hep inkar edilerek tartışıldı- tartışılıyor. Krizin, uygulanan ekonomi politikalar nedeniyle dış borç batağına saplanmanın ve ödeyememenin, üretime yönelik yatırımların olmamasının, yap işlet devret modeli ile köprüler, yollar için yabancı şirketlere para aktarmanın, yerli ve yabancı sermaye gruplarının parayla para kazanmaların teşvik edilmesinin vb. nedenleri dışında gerekçe aramak da moda oldu.

            Cuma gece Halk Bank’a “dış güçler” operasyonu yapıldı. Kısa bir süreliğine dolar 3.72 TL’den, avro da 4.32 TL’den satıldı. Bu da bu hafta tartışılacak önemli konu olacak. Halk Bank üzerinden kimler kazandı bakalım.

            Doların değer kazanması nedeniyle kağıtlar tavan yaptı, çatıya çıkmak üzere. Gazeteler zor durumda. Okullar açılmak üzere defter fiyatları el yakacak. Raflarda ürünlerin fiyatları değiştirildi.

            Fındık üreticilerinin TMO tarafından yapılacak bir alım fiyatı beklentisi vardı ama olmadı. Beklentiler dillendiriliyor o kadar. İktidar üyelerinden serbest piyasa kuralı devam edecek diyen de var, fiyat açıklanacak diyen de. Yani geçen hafta da TMO ve iktidardan net bir ses çıkmadı. Bakalım bu hafta nasıl geçecek?

            Ordu’da da bir ilginç toplantı oldu geçen hafta. Altınordu sahil düzenlemesi ve dolgusuyla ilgili daha önce yapılmak istenen toplantıya organize edenler gelmemişti.  Böyle bir olay Türkiye’de belki de ilkti. Yenisi geçen hafta yapıldı. Gazetelerimizde yer aldı. Sunum yapanlar karşılarında bilgisi olmayan var sanarak eksik ve kendilerince bilgilendirmeye başlayınca Ordu Çevre Derneği üyeleri ve diğer katılımcılar tepki gösterdi, protesto ederek salonu boşalttılar. Her zaman olduğu gibi göstermelik bir toplantı yapmaya kalktılar ama yanıtların da aldılar.

            Ortadoğu’daki savaş devam ederken 1 Eylül Dünya Barış Günü de kutlandı.

         

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!