Ordu Futbol tarihinde iz bırakanlardan; MUSTAFA ERKENCİ
Yavuz Kalyoncu

Ordu Futbol tarihinde iz bırakanlardan; MUSTAFA ERKENCİ

Bu içerik 127 kez okundu.
Reklam
 

Ordu futbol tarihinin unutulmaz isimlerinden Mustafa Erkenci; Yunanistan’ın Drama Kazasının Lakavisa köyünden. Ordu’ya 1924 yılı yapılan Mübadele anlaşması gereği gelen, Sarı Ömer’in tek oğlu. Sarı Ömer Elmalık Mahallesine eşi ile birlikte yerleştikten 5 sene sonra (1929)oğlu Mustafa dünyaya gelmiş. Zamanın şartlarına rağmen akranları arasında liseyi okuyan nadir gençlerden biri olmuş. Güçlü fiziği ile zamanın en sevilen oyunu futbol için hep aranan oyuncu olmuş. Okul maçlarından sonra Spor Yıldızı formasıyla amatör olarak Millet Düzü’nde maçlara çıkmaya başlamış, sert sağlam futbolu ile seyircinin sevgilisi olmuş.

Okul maçlarından sonra spor yıldızında bir müddet oynadıktan sonra

Daha sonra askerlik görevini yerine getirmek için Kütahya’ya havacı olarak gidince orada da Havagücü takımında futbol oynamaya devam etmiş.

Asker dönüşü Ziraat Bankası’na girip muhasebeci olarak çalışmaya başlar. İş hayatı haricinde futboldan kopmayıp amatör olarak oynamaya devam ediyor. Kara Ali ile İdman Yurdu’nda.

İdman Yurdu seremonide. Necip Ergen-M Erkenci-M Bedir-F Uzman-?-Kara Ali-
1952 Yılında: Haluk Yürür ve Osman Yürür’ün ablaları Fatma hanımla evlenir. Bu evlilikten Selçuk ,Sinan ve Hasan Erkenci dünyaya gelir.

O yıllarda Ocak Kulübü ile İdman Yurdu çekişmesi hat safhada. Bir müsabaka sırasında Kuru Kenan’la Dansöz Aydın paslaşarak Mustafa Erkenci’yi geçip Alano’na gol atınca, çok kızan Mustafa, Kuru Kenan’ı boynundan yakalayıp sıkmaya başlayınca, Dansöz Aydın koşup çamurlu sahada yerden aldığı çamuru Mustafa’nın suratına sürerek arkadaşını kurtarmış.
İdman yurdu: Sol Başta Kara Ali-H Uzman-İlyas Gürsoy-M Erkenci-?-?-Dişçi Muzaffer Bedir-?. Oturanlar: Alano Murat-?-Ecz Oktay Arıkan-
Dede Sarı Ömer’le ortaklık yapan Muharrem Çakmak anlaşıp Mustafa’nın, Ocaklı olmasına karar veriyorlar. Bir gece evi bastırıp evden alıp kaçırıyorlar. Böylece transfer işlemlerini halledip Güner Çebi ile Ocak Kulübü’nde maçlara çıkıyor. Sahada sert futbolculuğu aksi sinirli kişiliği yanında saha dışında esprili mülayim yapısı ile herkes tarafından seviliyor. Artık Ocak Kulüplü’dür.

1950. İstanbul Beden Eğitimi Kulübü- Ocak maçı: Baştan sekizinci Mustafa Erkenci.

Kulübü ayrı olsa bile arkadaşlık devam etmektedir. Bir maç öncesi Fötr şapkası ve Spor takım elbisesiyle İdman yurdu takımı ile beraber.

Grup maçlarında İdman yurdu’ na takviyeli altta sağdan üçüncü Dansöz Aydın ve Ayakta sondan dördüncü Mustafa Erkenci. Takıma alınmış. En başta Kör ihsan-Ermeni Harut-?- Yalçın Ergen

Defanstaki sağlam oyunu ile her zaman tercih edilen bir oyuncu olmuş. Meslek hayatında da titiz çalışması ile hep başarılı olmuş. Güzel dostluklar kurmuş. Üç oğlunun da okumasını sağlamış.

 

Akbank Kupası.1952.

1971 Yusuf Katırcıoğlu Jübilesinde arkadaşlarıyla.

Mustafa Erkenci için yazılacak çok şey var. Futbol oynayan her arkadaşı gibi ona da bir lakap takılmış. Üzerine pek oturmasa da hikâyesini kısa anlatmazsam olmaz;
Gençlik yıllarında Elmalık Mahallesi’nde kimsenin tasvip etmediği birkaç kendini bilmez kadın ve bunları kollayan Mustafa isimli bir adam varmış. Bir gün Mustafa Erkenci arkadaşlarıyla futbol maçı yaparken, mahalleye gelen bir adam bunlara sormuş; “Bu mahallede bir g…t Mustafa vardı. Nerede?” diye…
Mustafa Erkenci’ de boş bulunup; “o yok ben varım” deyip adamla gırgır geçmek istemiş. Gülüşmüşler. Arkadaşlar arasında bu lakap üzerine yapışmış.
Rahmetlinin sert futbolu top geçer adam geçmez futbolu hücum oyuncularının hep korkulu rüyası olmuş. Saha dışındaki arkadaşlığı da nüktedan kişiliği hep anlatılmış.
Bu yazıyı hazırlarken yardımlarını esirgemeyen sevgili oğulları böyle bir Babaya sahip oldukları için ne kadar öğünseler azdır.
1986 Yılında henüz 57 yaşında iken sporcu hastalığı olarak bilinen, aort damarı çatlaması sonucu vefat edip aramızdan ayrıldı.
Toprağın bol, Mekânın Cennet olsun Mustafa Amca…

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ORDUSPOR YENİDEN DİRİLİYOR!
ORDUSPOR YENİDEN DİRİLİYOR!
RÜSUMAT'IN HAKKARİ ŞANSSIZLIĞI!
RÜSUMAT'IN HAKKARİ ŞANSSIZLIĞI!