Köprü
Coşkun Özbucak

Köprü

Bu içerik 2793 kez okundu.
Reklam

Engelleri aşıp yolumuza devam etmemizi kolaylaştıran en önemli araçlardan biridir köprü. Bir ağaç gövdesinin dere üzerine atılmasıyla başlayan süreç, tahta ve asma köprülerle devam etti. Sonunda beton köprülerle doruk noktasına ulaştı. Dereleri, ırmakları değil; boğazları, gölleri aşan köprüleri gördük. Denizleri aşanı görürsek şaşırmayalım.

Türkülerimizde gelinleri geçirdik. Deli Dumrul’un köprüsünü de unutmayalım. Geçenden bir akça, geçmeyenden iki akça alınan köprülerimiz oldu.

Savaşlarda köprüler en stratejik bölgelerdi. Köprünün başını tutan savaşı kazanıyordu. Şimdi devir değişti, savaşlarda köprüleri hava yolu solladı. Havada egemen olan savaşın belirleyici oluyor artık. Füzeler de yanında hediyesi.

Günümüzde köprüler el yakıyor. Geçersen peşin ödeme yapıyorsun, geçmediğin, görmediğin köprü ücretini vergin ile ödüyorsun. Köprüyü beğenmiyorsan kayıkla da geçme olanağı var elbette. Tercihe bağlı.

Köprü denildiğinde akla bunlar gelse de gönülleri birbirine bağlayan köprüler de var ki, bombalarla yıkılmaz, parayla kirletilmez. Birlikte yaşamın güvencesi olan gönül köprüsünün inşası zor olduğu kadar, dediğim gibi inşa tamamlandığında yıkılması da çok zor.

İnsanlığın çimento görevini en iyi biçimde yerine getiriyor. Dışlamayı önlüyor. Düşmanlaştırmayı yasaklıyor. Birbirinden farklı özelliklerin korunmasını, birlikte yaşanmasını sağlıyor. Türk, Kürde; Kürt, Türk’e saygılı. Sünni, Alevi’ye; Alevi, Sünni’ye saygılı. Saygının güvencesi oluyor gönül köprüsü.

Bakarsınız karşıdan karşıya geçmenin olanağı yok. Elini uzatırsın ulaşamazsın karşıya. Karşıdan da sana uzanır bir el ama dokunamaz birbirine. Ağaçları kesip köprü yapmaya çalışsan yıkılabilir, çelik halat getirsen koparılabilir. Beton direkler dikip yapmaya kalksan bombalanabilir. Bu kadar sıkıntıya girmeye gerek yok. Yum gözünü, uzat elini karşıya; elin bir ele değdiğini hissedeceksin. Gönülden yaptığın köprü masrafsız olarak seni karşıya taşımış olduğunu göreceksin.

Köprü, yıkılmayandan ve masrafsız olmalı. Bize barışa, kardeşliğe götüren köprü gerekli. Gönülden gönüle taşıyan köprü. 29.08.2018

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!