Yoroz Korunmalı
Osman Kaya

Yoroz Korunmalı

Bu içerik 364 kez okundu.
Reklam

 

       Yoroz ve Yoroz Kent Ormanı üzerine birçok yazı yazdım. Yoroz’a ilgim, öncelikle köyümün sınırları içinde olması ve Yoroz’un eteklerinde yani “Yoroz Dibi”nde büyümüş olmam elbette önemli etkendir. Ancak bunun yanında kentimizin önemli bir doğal alanı olması ve korunması gerektiği de önem taşımaktadır.

        Fındık işleri için köyde bulunduğumdan ister istemez Yoroz’a ait olumlu ve olumsuz gelişmeleri de yakından görmekteyim. Öncelikle Yoroz’un gün geçtikçe daha çok tanınıp bilindiğini gözlemledim. Yoroz’a gezmeye gelenlerin sayısının özellikle güzel havalarda ve hafta sonlarında hiç de küçümsenmeyecek oranda olduğunu gördüm.

      Ordu/Altınordu/Saraycık Mahallesi/ Mercandüzü Mevkisinde, “Dörtyol” dediğimiz bir yol ayrımı vardır. Buradaki yollardan biri, Ordu’dan gelen ve Osmaniye Köyü’ne devam eden ve aynı zamanda Yoroz’a giden ana yoldur. Aşağı doğru giden yol ise Saraycık Mahallesi Dereli Mevkisine giden yol. Yukarı giden yol da Saraycık Mahallesi Mercandüzü Mevkisinde Yoroz tarafındaki yerleşime giden yoldur. Bu yol Yoroz’a giden ana yol değildir. Yoroz’a giden ana yolla yukarıda birleşmekle birlikte yalnızca evlere ve bahçelere gitmek için kullanılmaktadır.

       Bu “Dörtyol”da “Kent Ormanı” yön tabelası olmasına rağmen birçok sürücü,  yukarı giden yola yanlışlıkla sapmakta, yolda rastladığına yön sormaktadır. Ben de köyde ve bu yol üzerinde olduğum anlarda pek çok sürücüye yol tarif ettim. Bu da “Yoroz Kent Ormanı” yön tabelası sayısının artırılması gerektiğini göstermektedir.

       Yine Yoroz’da gezmeye gelenlerin ortalıkta çöplerini bırakıp gitmeleri, ormanın içlerine plastik çöpler atmaları bu güzel doğaya büyük bir kötülüktür.Onlarca hatta yüzlerce yıl doğada yok olmayan ve bu sürede doğaya ve insanlara birçok zararı olan bu çöplerin atılmaması için insanların duyarlı olması gerekmektedir. Bununla ilgili uyarıcı levhaların da etkili olacağını düşünüyorum.

       Yoroz Kent Ormanı’nı yapıldıktan ve hizmete açıldıktan sonra kimi bakım-onarımlardan geçirilmiş olmasına rağmen şu an yeniden kapsamlı bir bakım ve onarıma gereksinimi vardır. Özellikle Yoroz zirvedeki seyir yerine çıkan ağaç merdivenler çoğu yerde kullanılamaz durumdadır. Yeterli ve temiz tuvalet gereksinimi de bulunmaktadır. Yürüyüş yollarındaki oturma yerlerinin çoğu da eskimiş ve kırılmış durumdadır. Bunların da onarılması gerekir.

       Turizm kenti olan kentimizin önemli bir doğal alanı olan, kent merkezine olan yakınlığı ve ulaşım kolaylığı ile her kesimden insanın gece-gündüz gezmeye gittiği bir yer olan “Yoroz Kent Ormanı” daha fazla ilgi, bakım ve korunma beklemektedir. Bunların yapılması bu değerli doğa parçasının korunmasına ve kentimizin turizmine katkı sağlayacaktır.

      

       

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
YENİ ORDUSPOR'DA İPLER KOPTU
YENİ ORDUSPOR'DA İPLER KOPTU
MESUDİYESPOR, YENİ SEZONU İPLE ÇEKİYOR
MESUDİYESPOR, YENİ SEZONU İPLE ÇEKİYOR