Yason Efsanesi
Osman Kaya

Yason Efsanesi

Bu içerik 275 kez okundu.
Reklam

 

Yason Burnu,Ordu ilinin Perşembe ilçesinin Çaytepe köyü sınırları içinde bulunmaktadır.İl merkezine 28 km,Perşembe ilçe merkezine ise 15 km uzaklıktadır.Denizi ve doğayı seven birçok kişinin yüzmek,piknik yapmak ve midye çıkarmak için günlük olarak gittiği bir yer olan Yason Burnu’nda bulunan ve 1869 yılında yöredeki Rum ve Gürcüler tarafından yapılan tarihsel bir kilisenin olması yerli ve yabancı turistlerin ilgisini bu bölgeye çekmektedir.

Yason Burnu’ndaki Yason Kilisesi’nin restore edilerek ziyarete açılması,güneşin doğuşunun ve batışının özellikle yaz aylarında buradan çok güzel bir doğa görüntüsüyle izlenmesi,denizinin çok temiz olması,özellikle anı fotoğrafı(düğün-nişan vd.) çekimi için tercih edilen yerlerin başında gelmesi Yason Burnu’nu bir çekim merkezi durumuna dönüştürmüştür.

Tüm bunların yanında özellikle son yıllarda Yason Burnu’nun adı üzerinden gelişen bir araştırma-ilgi alanı da “Yason Efsanesi”dir.Yason Burnu,Altınpost-Argonot Efsanesi olarak da bilinen bu efsanenin kahramanı olan Yason(İason)’dan adını almıştır.Bu adlandırmayı, Altınpost(Yason-Argonot) Efsanesi’ni bilenler ve bölgede eskiden yaşayanlar yapmıştır.

Kısaca,Altınpost Efsanesi’ne değinmek isterim.Bu mitolojik öykü M.Ö. 3. Yüzyılda Rodoslu Apollonius tarafından “Argonautica” adıyla oluşturulmuştur.Argonotlar adlı bu mitolojik öykünün ortaya çıkışı ise,M.Ö.8. Yüzyıla kadar gitmektedir.Mitolojik öykünün kısa özeti şöyledir: Yason (İason) Teselya Kralı olan amcası Pelias’tan krallığı geri almak için onun koşulu olan daha önce Teselya ülkesinde bulunan“Altın Post” u bulup ülkesine getirmek için 50 kürekçiyle birlikte “Argon” adlı gemiyle “Altın Post”un bulunduğu Kolkhis ülkesine (bugünkü Gürcistan-Batum bölgesi)doğru yola çıkar.

Ege Denizi, Çanakkale Boğazı, İstanbul Boğazı geçildikten sonra Karadeniz’e geçen Argonotlar(Argon adlı gemide bulunanlara verilen ad), Terme ve Yason Burnu’nda mola vererek karaya çıkarlar. Daha sonra zorlu geçen deniz yolculuğu sonucunda, Kolkhis (Batum) ülkesine ulaşılır. Kolkhis Kralı Aetes “Altın Post”u vermemek için çok zor koşullar öne sürer, Yason’a. Kralın kızı Medea,Yason’a görür görmez aşık olmuştur. Aynı zamanda büyücü olan Medea, Yason’a “Altın Post”u alması için yardım eder ve Yason’la birlikte kaçar.Kral Aetes,oğlunun komutanlığındaki askerlerini Karadeniz’de Argonotların peşine gönderir. Giresun Adası açıklarında şiddetli çatışmalar sonucunda Kralın oğlu, kız kardeşi Medea tarafından öldürülür. Yason ve arkadaşları kurtulup Teselya ülkesine dönerek iktidarı geri alırlar. Yason’un Medea’dan 2 çocuğu olur.Ancak daha sonra Yason başka bir kadınla evlenir. Bunun üzerine Medea,Yason’un yeni eşini ve kendi çocuklarını öldürüp Teselya’dan ayrılır.

Bugün Batum’da, “Altınpost Efsanesi”ne dayanarak Avrupa Meydanı’nda yapılmış bir heykel bulunmaktadır. ”Altınpost Heykeli” Batum gezisi yapanların görüp anı fotoğrafı çektirdiği bir anıttır. Yine, Batum’da birçok yerde “Medea” adını görebilmekteyiz. Benzer bir heykelin-yapıtın Yason Burnu’nda da yapılması gerektiğini, bunun turizme katkı sağlayacağını düşünüyorum. Bunun yanında işin uzmanlarının da görüşü alınarak “Yason Efsanesi”nden turizmde daha fazla yararlanmak için yeni çalışmalar yapılabilir.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ORDUSPOR YENİDEN DİRİLİYOR!
ORDUSPOR YENİDEN DİRİLİYOR!
RÜSUMAT'IN HAKKARİ ŞANSSIZLIĞI!
RÜSUMAT'IN HAKKARİ ŞANSSIZLIĞI!