Umuda balta vurmak
Coşkun Özbucak

Umuda balta vurmak

Bu içerik 2506 kez okundu.
Reklam

 

            Balta denildiğinde ilk akla gelen ormandır. Kış yakacağını elde etmek için kullanılan önemli bir aracımız. Balta esnemez, keskin ağzıyla keser atar. Bu nedenle  ‘kaba’, ‘duygusuz’ olanlar için de bu nitemle kullanılır.

            Yakacak olarak kömürden sonra doğalgazın da kullanılır olması balta kullanımını azalttı. Hatta yakacak olarak kullanılan odunlar hızarla aynı boyda kesilmeye başlandı. Balta yalnızca odunu bölmek için kullanılır oldu.

            Bir balta daha var. Bunu Livaneli’den alıntılayayım. Aylık kültür, sanat, edebiyat dergisi Yeni e’nin Ağustos 2018 tarihli 22. sayısındaki röportajında Livaneli şunları söylüyor. “… namuslu yaşayan bir insanın namuslu ölmek gibi bir borcu var. Belli bir yaştan sonra kalkıp da onun bunun önünde gerdan kırarsan, sana umut bağlamış insanların yaşam sevincine balta vurmuş oluyorsun.” Umuda balta vurmak…

            Sorunluluk sahibi olmak zor iş. Günümüzde bırakın uzun vadeli çıkarları, günlük ‘küçük’ çıkarlar için takla atanlar az değil. Her kılığa girebiliyorlar. Böyleleri nedeniyle insanların güven duygusu yok oldu. Bu nedenle namuslu insanlara gereksinimimiz var.

            Baltanın kestiği odun düzgün olmaz. Odunu yayar, küçük parçalara ayırır ama kimi ince, kimi kalın; kimi küçük, kimi büyük olur. Düzgünlük ve estetik olmaz odunlarda. Çünkü tepelerine balta ile vurulmuştur.

            Umut, düzgündür, estetiktir; canlıdır, güzeldir. Balta yok eder bu özellikleri. İçimizde ateşin kıvılcımları yayılır ve ışıtır, aydınlatır çevresindekileri. Ateş, umutları çoğaltır; her yeni umut, yenilerin anası olur. Ama içimizdeki umuda balta vuranlar da olur.

            Aydın olanın umudu bitmez. Umudu bitene de zaten aydın denmez. Yalnızca aydın gibi gözüken denir böylelerine. Haktan, hukuktan; emekten, demokrasiden yana kaygısı olanların namuslu olma gibi bir yükümlülükleri var. Yakup kadri Karaosmanoğlu da Yaban romanında aydını sorgular. Aydın halkla ilişkilerinde üstenci olmaz, vericidir, dönüştürücüdür. Yani umut vericisidir, ışıktır.

            “Aydınlar” görüyoruz, bugün başka, yarın başka kılıklara giren. Kimi para, kimi de mevki için yönünü değiştirir. İşte böyle aydınlar halkın umutlarına balta vururlar. Baltanın yarası kolay kolay tedavi edilmez. Yalnızca kesmemiştir, parçalamıştır da. Hele bu balta gelişigüzel sallanıyorsa daha da tehlikeli olur.

            Yaşam sevincini kaybeden insanların kendine bile hayrı olmaz. Suçun birazı yaşam sevincini, umudunu yitirende olsa da asıl suç, insanların yaşam sevincini, umudunu yitirmesine neden olanlardadır. (11.08.2018)

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!