Kaos her yerde
Coşkun Özbucak

Kaos her yerde

Bu içerik 1018 kez okundu.
Reklam

Kim ne düşüneceğini, ne yapacağını şaşırdı. Karadenizli fındık fiyatının düşüklüğü ve işsizlik nedeniyle (ülke de aynı) yoksullaştıkça geleceğine güvenini kaybediyor. Buna bir de ülkede yaşanan katliamlar ve siyasi sorunlar eklenince yaşamı allak bullak oldu.
Fındıkta yaşananlar fındık üreticilerini ve fındık parasından olumlu etkilenecekleri ‘kızdırmaya’ başladı. Türkiye’deki ekonomik kriz, fındık fiyatının düşüklüğü nedeniyle Ordu’da daha fazla hissediliyor. İnsanlar mutsuz…
Şu an ülkede yaşanan kaos açlığı, yoksulluğu, işsizliği unutturdu. Can güvenliği kalmadı. Nerede bir silahın, bombanın patlayacağı belli değil. Böyle bir ortam da gerçeklerin ortaya çıkmasını engelliyor.
Bu köşeden hep ‘Türkiye Ortadoğululaşıyor’ vurgusu yaptım. Bugün Ortadoğu’da patlayan bombaların aynısı artarak ülkemizde de patlamaya başladı. Buna bir de suikast eklendi. Hem de suikastı ‘güvenlikten sorumlu polis’ yapıyor!
Siyaset bilimci, Ortadoğu uzmanı olmaya gerek yok, yaşananları tahlil etmeye. Gözümüzün içine baka baka gelişiyor olaylar. Ama gerçeklerin üzeri örtülmek için de gazeteler-televizyonlar ellerinden geleni yapıyorlar. Gazeteler aynı başlığı atıyorlar (nasıl oluyorsa), televizyon programlarına çağrılanlar hep aynı kişiler oluyor. Ekonomi programında çağrılan Ortadoğu tartışmasına da çağrılıyor. Hatta kadın cinayetleri ve taciz konularında bile aynı yüzleri görüyoruz. Televizyona çıkanların on parmaklarında on marifet. Böyle olunca da halk, bu ‘çok bilenlerle’ bilgilenmiş oluyor. Yaşanan kaosun tahlilleri de yapılamıyor bu nedenle.
Burada doğruları dillendirenler, bugün yaşananlardan yola çıkarak yarın olabilecekleri yazanlar, söyleyenler yok mu? O kadar çok ki, hemen hemen hepsine kapalı televizyon ekranları. Merkez ve havuz medyası da neler yazıyor, sorumluları nasıl belirliyor ortada. Bu politikalarla kaos bitmez, büyüdükçe büyür. Çünkü ‘sorumlular’ ortaya ‘çıkarılamıyor’.
İnsanlar ölüyor, canımız acıyor. Gündem silahların, bombaların gölgesinde kalıyor. En son Rusya Büyükelçisinin öldürülmesi (öldürülme biçimi) bardağı taşıran son damla oldu. Katile, suikastçıya güvenlik teslim edilmiş. Sorumlu yalnızca katil mi? Böyle bakılırsa kaostan çıkışın olanağı olmaz.
Bu kaos içinde Bütçe ve Asgari Ücret görüşmeleri sürüyor. Meclis’e Anayasa Taslağı sunuldu. Dolar aldı başını gidiyor ( Dolar bozdurmak işe yaramadı). Zamlar başladı, devam edecek. Krizin yükü işçiye çıkarılmak isteniyor. Ya işten çıkaracağız ya da ücret artışı istemeyeceksin dayatmaları duyulmaya başlandı. Hepsini bombalar ve Ortadoğu kaosu gölgeledi. Gel de çık işin içinden…

 
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!