Yılsonu ve fındık
Coşkun Özbucak

Yılsonu ve fındık

Bu içerik 2610 kez okundu.
Reklam

Üreticiler gazetelerde fındık konusunda sorun çözücülerin açıklamalarını okudukça ne düşünüyorlar acaba? Fındık toplamaya yakın zamandan bugüne kadar yapılan açıklamaların hepsi aynı, çözüm belirsizliğe havale ediliyor!

Hükümet yetkililerinin, milletvekillerinin açıklamalarına doyduk. Başbakan Yardımcısından Bakana, milletvekilinden ziraat odaları başkanlarına kadar hepsi ‘merak etmeyin yakında sorun çözülecek’ diyorlar da 2016 yılı bitti, soruna hala çözüm bulunamadı.

Ziraat Odaları Hükümete sürekli ‘rapor’ sunuyor. Dosyadaki kağıtları birbirine eklesek Ordu’dan Ankara’ya köprü olur! Çözüm yakında deniyor ama nedense çözüme doğru atılan her adıma karşılık, çözüm de o kadar geri adım atıyor!

Türkiye’nin gündemi üzerine bir de üreticilerin sahipsizliği ve örgütsüzlüğü eklenince fındık fiyatı yerinde çakıldı kaldı. Üretici yükselecek diye umutla bekledi ama gün geçtikçe umutlar sönüyor.

Fındığı siyasette kullanmamak gerekir demişti Başbakan Yardımcısı! Siyaset kapsamında hangi konuların olduğunu da açıklaması gerekirdi. Böylece siyasete hangi konuların girdiğini öğrenmiş olurduk. Eğitim, sağlık, ekonomi, tarım, işsizlik, taşeron, maaş artıları, zamlar, işsizlik, kadına yönelik şiddet, taciz-tecavüz, rüşvet, yolsuzluk, savaş, katliam vb. hangileri siyasetin konusu acaba?

Neyse dönelim fındığa! Ne olacak fındığın ve üreticinin durumu? Her yıl aynı konuşmalar, tartışmalar yapılıyor da asıl yapılması gerekenler erteleniyor. Üretici bekleme yerine talep edip almak için çaba harcamadığı sürece topraklarını terk edip büyük şehirlerde ucuz işgücü olmayı sürdürecek. Aslında tarım-fındık politikaları (demek ki fındıkta da siyaset var) bilerek bu şekilde sürdürülüyor. Fındık-çikolata tekelleri böyle istiyor.

Üreticiyi umutlandırıp hayal kırıklığına neden olan politikalar boşuna değil. ‘Sahip çıkacağız’ dendikten sonra en küçük değişiklik olmuyor. Şu an var olan serbest pazar politikasını değiştirmeye yönelik girişim yok. Böyle bir adım atılmayınca da ‘sahip çıkacağız’ sözünün inandırıcılığı kalmıyor.

2016 bitmesine dört gün kaldı. 2017 dönemi de aynı şekilde gideceğe benziyor. Bu yıl gitti, şimdi 2017-2018 dönemi için adım atmak gerekir. Ne yapılması gerektiği biliniyor ama nedense sorumluluk alıp ‘haydi’ diyen yok. Herkes ‘birini-birilerini’ arıyor. Oysa aradığı kişinin kendisi olduğunu aynaya baksa görecek!

Yılardır üreticiye sahip çıkacaklarını söylemeyen kalmadı. Demek ki, üretici, kendisine sahip çıkması gerekeni aramayacak. Kendisi, kendisine sahip çıkacak. Üretici bunu başarırsa ‘serbest pazar da’, ‘ fındık tekelleri de’, ‘ Hükümet adına konuşanlar da, ‘fındık üretici temsilcisiyim diyen ziraat odaları da’ gereksiz olacak. Bu sefer onlar üreticinin peşinde koşturmak zorunda kalacaklar. Bunu yapmak zor mu?

 
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı
Ordu Barosu yağmura rağmen yürüyor
Ordu Barosu yağmura rağmen yürüyor