​  Ay tutulması
Coşkun Özbucak

​ Ay tutulması

Bu içerik 1008 kez okundu.
Reklam

 

27 Temmuz 2018 Cuma akşam saat 20.15’te başlayan ay tutulması heyecan yarattı. İzleyebilenlerde ayrı, izlemeyenlerde ayrı bir duygu oluşturdu.

Ay tutulmasının başına bir de ‘kanlı’ sözcüğü eklendi. İddialar peş peşe geldi; batıl inançlar ortalığa öyle saçıldı ki istediğini beğenebilirsiniz.

“Ay tutulması” geçici oldu. Başladı ve bitti. Artık yenisine kısmet. Bir de “akıl tutulması” var. Önemli olan bu. Ay tutulmasının insan üzerinde etkileri olursa gidermesi de kolay. Ama akıl tutulmasının zararlarının giderilmesi hiç de kolay değil.

Günümüzün hastalığı oldu akıl tutulması. Bunun belirtilerini her an görebiliyoruz. İlgisizlik, duyarsızlık; körü körüne inat, farklı düşüncelere kapalılık gibi belirtilere yönelik tedavi yöntemi de bulunamadı henüz.

Yunanistan’da katliama dönüşen yangın karşısında yüreğinde sızı hissetmeyenlerin sayısı az değil. Bunu gazete manşetlerinde, sosyal paylaşımlarda gördük.

Televizyon kanallarında ölümle sonuçlana trafik kazarlını görüyoruz. Yerlerde cesetler, yaralılar dolu. Sanki bir film izlercesine duygu yitimi içindeyiz.

Bombalar patlıyor; çocuk, kadın, yaşlı, genç katlediliyor ama hiçbir şey olmamış gibi davranabiliyoruz.

Siyasi sorunlara vurgu yapmaya gerek yok. O kadar akıl tutulması hastalığına kapılmışız ki, farklı olanların acılarından hoşnut olabiliyoruz, farklı bir düşüncenin dillendirilmesine özellikle de eleştirilere katlanamıyoruz.

Başka bir ETKİNİN egemenliğini kıramıyoruz ve onun yörüngesinden çıkma becerisini gösteremiyoruz. Yani KENDİMİZ olamıyoruz. Başkasının yönlendirme değeri, düşüncesi, kaygısı bizim değerimiz, düşüncemiz, kaygımız oluyor. Ya kendimizin değeri, düşünmesi, kaygısı ne olacak? İşte ay tutuldu, bitti. Bizdeki akıl tutulması öyle ha deyince geçmiyor. Bir başladı mı daha güçlü olarak kök salmaya başlıyor. Bir de bakmışız, görüntü kendimiz, ruhumuz başkası.

Kimi, birine tutulur, aşık olur; kimi yarışta taraf olur bir tarafı tutar; kimi doğadaki bir güzelliğe tutulur. Böyle tutulmalar yanında ay-güneş tutulmaları da güzel ama akıl tutulması bir başka.

İnsan olmanın özellikleriyle yakından uzaktan bir ilgisi-ilişkisi yoktur akıl tutulmasının. İnsan, kendisine olduğu gibi başkalarına da duyarlıdır. Akıl tutulması içinde olanların duyarlılığı körelmiştir. Başkalarının istediği gibi düşünür hatta yaşar.

Ay tutulmasının görselliği bitti; sıra akıl tutulmasını sonlandırabilmekte.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!