KURALLAR
Coşkun Özbucak

KURALLAR

Bu içerik 2801 kez okundu.
Reklam

 

 

         Günlük yaşamımı sürdürürken gönlümüzden o kadar çok ‘şeyler’ geçiyor ki, yapmak istenildiğinde bazı kurallar engel oluyor. Bu durum herkesin başına gelmiştir mutlaka.

         Kişisel yaşamda böyle de toplumsal yaşamdakiler farklı mı? Yeri geldiğinde kat mı kat daha sert oluyor. Ama ‘kurallar’ olmadan da yaşama olanağı yok.

         Kurallar yazılı olunca yönetmelik, yasa ve anayasa; diğeri de gelenek-görenek boyutunda oluyor. Kişisel yaşam kurallarını değerlendirmeyeceğim. Herkesin derdi kendine.

         Küçük küçük kurallardan söz edeyim:

         Dolmuşların merdivenlisi evlere şenlik zaten. Biniş ve iniş kapısı tek olan dolmuşlarda çift kanatlı kapının biri açılıyor (çğunlukla) ve inen - binen birbirine karışıyor. Yolculara eziyet etmenin ne anlamı var? Yine dolmuşların çoğunda klimayı çalıştırılmıyor. Yolcular söylerlerse açıyorlar. Çift kapının ve klimanın açılması ek masraf mı oluyor anlamış değilim. Ayrıca ek masraf da olsa kural kuraldır. Çift kapı birlikte açılmalı; bu sıcakta yolcunun klimayı açar mısın demesine gerek var mı?

         Apartmanlarda ortak yaşam kuralları da var. Merdiven, bahçe, çatı vb. Özel alan gibi kullanılmaması gereken buralarda isteyen istediğini bırakabiliyor; bırakılmamasını söyleyen de ‘suçlu’ olabiliyor.

         Hele kaldırımlardaki manzara içinden çıkılmaz durumda. Esnaf sandalye-masa atmış oturuyor. Kimileri kirasını verirmiş! Kimin yerini, kime veriyorlar? Kaldırımda yürüyenlerin de uyması gereken kurallar var. Üç- dört kişi birlikte yürüdüklerinde yan yana yürüyorlar ve karşılarından geleni hiç önemsemiyorlar. Karşıdan gelen yola inmek zorunda kalıyor. Bazen çarpışmalar da oluyor. Oysa kalabalık olanlar karşıdan gelene yol vermeli. Bir de kaldırım muhabbetleri yok mu, gelip giden var mı yok mu onlar için önemli değil. Hatta geçiş için izin isteyenlere ters ters bakabiliyorlar da.

         Araç park etmeler bir başka. Yazın karayolu çok yoğun olduğunda Taşbaşı -Kirazlimanı Mahalleleri yolu kullanılıyor. Yola gelenekleşen araç park etme nedeniyle trafik içinden çıkılmaz duruma yeliyor. Hiç olmazsa saat 17.00 - 19.00 arası araçların kaldırılması trafiği rahatlatır. Bu konuda yazılı ya da sözlü kural belirlemeye de gerek yok. Bunun gibi durumlar mutlaka birçok caddede vardır. Bir de Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin Cadde otoparkları var ki, kuralsızlığın biri de bu.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!