Yeni yıl…
Coşkun Özbucak

Yeni yıl…

Bu içerik 967 kez okundu.
Reklam

Gelenekleşmiş, yeni yıl dileklerle karşılanır. Ben de yazımı yeni yıl sonrası yazayım da değişikliğin olup olmadığını göreyim dedim. 2017 başladı, 2016’dan farklı bir şey yok!
Elimizden gelse de 2016 yılını tarihten silsek. Bombalarla, silahlarla öldürülen insanlarımız geri dönse; kadın cinayetleriyle yok olan kadınlarımız ve kızlarımız yaşamaya devam etse; taciz, tecavüz vahşeti olmamış olsa; hele insanlığı yok eden savaşlar olmasa, insanlar yurtlarından göç edip açlık, yokluk yaşamasa, Akdeniz’in Ege Denizi’nin soğuk sularında boğulup cansız bedenleri kıyılarımıza vurmasa. Neler yaşamadık ki 2016 yılında…
Geleceğimiz olan çocukların hayalleri yok olmasa, kan ve gözyaşı umutlarını yok etmese.
Açlık, yoksulluk… Asgari ücret tartışmaları bitse, işçi ve emekçi çalıştığı halde eve ekmek götürebilmenin kaygısını yaşamasa. İşten atılma korkusu olmasa, çocuklarını okutabilmenin mutluluğunu yaşabilse…
İnsanlar yazdıkları, okudukları hakkında ‘aykırı’ ilan edilmese; gönlünün uygun gördüğü partiye, derneğe, sendikaya özgürce üye olma olanağını bulabilse… Katılmadığı düşünceyi eleştirebilse, herkes kendisinin dışındakilerin de düşünme hakkının olduğunu kabul etse… 2016’yı unutsak ama 2017 yılı, 2016 yılını yeniden anımsatmasa. Yani bugün, dünü aratmasa…
Kendisi gibi düşünmeyeni, yaşamayanı düşman ilan etmekten vaz geçilse; herkesin kendi yaşamının kendisin ilgilendirdiği kabul edilse… Dayatma, dışlama, düşmanlaştırma dilimizden, anlayışımızdan uzak olsa.
2016 o kadar kötü bir yıl oldu ki, bundan daha kötüsü olmaz demek yanlış olmaz. Ölümden daha kötüsü var mı? 2016 yılı ölüm yılı oldu. Asker, polis, sivil; kadın, çocuk… tecavüz ve taciz konusunda da rekor kırdık.
Ekonomik, siyasi, sosyal ve kültürel olarak baktığımızda ‘iyi’ olarak değerlendireceğimiz ne var? 2017 yılına girdik de 2016 yılından farklı olarak neler yaşayabileceğimizin işaretlerini göremiyoruz. Göremiyoruz ama umutsuz da değiliz.
Asgari ücret hayırlı olsun. Bir yıl için artış 104 TL. Harca harca bitmez. 2017 müjdesi! Taşeron işçilerin kadro sorunu da 2016 yılının ana konusu oldu ama 2017’ devretti. Bu konuda da beklentinin boşuna olacağı belli ama inananlar var hala kadro alacaklarına.
Tarım politikalarının fındık üzerinde yansımasını yaşadık. Serbest piyasa canavarı fındığı üretenleri değil, ticaretini yapanları memnun etti, etmeyi de sürdürüyor. Fındık üreticileri için de 2016 kötü geçti.
Tüm olumsuzluklara karşın gelen, gideni aratmasın…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!